У Рибњаку водоводна цев пуца због клизишта

Становници Рибњака већ неколико година имају проблем с водоводном цеви која редовно пуца и тиме ствара штету, како у баштама и двориштима, тако и у кућама у којима се сада ствара влага.
в
Фото: Приватна архива

Мештани Рибњака, који су желели да остану анонимни, за „Дневник” су навели да проблем постоји на Доњем путу у Рибњаку, код кућних бројева од 2 до 12. Они су навели да су суграђани веома давно, пре око 50 година, сами направили централну водоводну цев, која самим тим није легална и која, како признају, није добро направљена. Како су напоменули, данас, услед повећане фреквенције саобраћаја – цев све чешће пуца јер је, како су додали, пут узан, а точкови належу тачно на цев.

Мештани тог дела Петроварадина су истакли да се дешава да плацеви, дворишта и баште у потпуности буду под водом, што полако негативно утиче и на куће. Они су навели да, када пукне цев, зову раднике Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација” који дођу и реше проблем, али се он убрзо наново појави.

Фото: Приватна архива

– Свесни смо тога да је у питању нелегална мрежа, али нико нам не нуди решење у којем бисмо ми радо учестовали – навео је суграђанин који је желео да остане анониман. – Волели бисмо да попричамо с неким ко нам може рећи како све то може да се реши јер нам пуцање главне цеви заиста представља огроман проблем. Радници „Пут-инвеста” често крпе рупе од водоводних хаварија, без обзира на то што ће на истом месту ускоро поново доћи до хаварије. Рупа до рупе на 25 метара, а притисак у водоводној цеви је некада десет бара, а требало би да буде четири, што разара ове старе цеви.

У ЈКП „Водовод и канализација” сазнали смо да су упознати с тим проблемом, али да његово решење не зависи од њих него од, како су навели, Градске управе за урбанизам и грађевинске послове или Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције. Градска управа за урбанизам и грађевинске послове је истакла да тај проблем није у њиховој надлежности, док су из Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције крајем прошле године навели да се Рибњак налази на активном клизишту. Они су истакли да тренутно важећи плански документ за предметно подручје – План генералне регулације Мишелука с Рибњаком (из 2014. године), предвиђа обавезу израде плана детаљне регулације и забрану сваког вида изградње до његовог доношења.

„Водећи рачуна о потребама грађана, Град Нови Сад предузима све активности неопходне за решавање тог проблема. Услов за доношење плана детаљне регулације је израда детаљне геолошко-литолошке студије терена која би дала коначну оцену о стању терена, степену угрожености подручја и постојећих објеката на њему. Студијом ће се утврдити и начин санације терена и могућност привођења планираној намени. Планом детаљније регулације, а на основу студије носивости терена, биће дефинисан и режим очувања и одржавања легално изграђених објеката, односно мере заштите културних добара”, навели су крајем прошле године из Управе за грађевинско земљиште, и додали да ће након доношења плана детаљне регулације предметног подручја бити испуњени услови за планску изградњу неопходне инфраструктуре.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести