РАСТЕ ТЕНЗИЈА КОД ТРЕНЕРА, СПОРТИСТА, ФУНКЦИОНЕРА Божидар Маљковић: Мислим да смо способни да на ОИ освојимо више од девет медаља

Председник Олимпијског комитета Србије Божидар Маљковић изјавио је да не воли да даје прогнозе, али је додао да мисли да српски олимпијски тим може да освоји више од девет медаља на предстојећим Играма у Паризу.
1
Фото: ОКС

ОИ у Паризу биће одржане од 26. јула до 11. августа.

"Одмах по завршетку ОИ у Токију кренули смо да се спремамо за следеће ОИ, као што ћемо урадити и после Париза. Како се приближава почетак ОИ, тензија расте код тренера, спортиста, функционера, код људи који раде у ОКС. Општа мобилност", рекао је Маљковић за К1.

Он је истакао да српски олимпијски тим тренутно има 82 члана.

"Лазар Ковачевић је последњи који је узео квоту. Реално, можемо у свим спортовима да узмемо квоту. Можемо да изборимо још неку квоту у стрељаштву. Учесници олимпијског турнира у тенису биће познати после Ролан Гароса. Имамо прилику у теквондоу, боксу... Ако одбојкаши изборе пласман на ОИ, имаћемо између 115 и 120 спортиста, што је више у односу на Игре у Токију", додао је председник ОКС.

Маљковић је открио да ће финални списак спортиста бити формиран месец дана пре почетка ОИ.

"Већина квалификационих турнира је у јуну, а Игре почињу 26. јула", подсетио је Маљковић.

Председник ОКС је изразио наду да ће Србија имати представника на ОИ у спортском пењању.

"Разговарао сам са Слободаном Гејом из Ниша, татом и тренером Сташе. Верује да ће његова ћерка успети да се пласира на ОИ. Недавно су се вратили из Шангаја и имају још две прилике за квалификације", додао је Маљковић.

Маљковић је истакао да не воли да даје прогнозе.

"ОИ су највећа фешта на свету. Ту се улаже огроман новац, бране се боје земље, традиција... Велики је притисак на спортисте. Био сам на седам Ф4 у кошарци, тај притисак и овај на ОИ, не могу да се мере. Знаш да те гледа цео свет, који је спреман да те критикује или велича. Моја екипа, која је јако добра, састоји се од 25 младих људи, међу којима су Милица Мандић, Марија Ристивојевић, Жарко Зечевић, Ђорђе Вишацки, који води ту групу. Они добро раде. Преносимо им искуство, мир, обилазе спортисте сваки дан... Не волим прогнозе, бесмислено је. До сада смо на ОИ освојили највише девет медаља", навео је Маљковић.

"Имамо очекивања и мислимо да смо способни да освојимо више од девет медаља. Да ли ће то да се деси, не знамо. Ко је помислио да Новак Ђоковић неће да освоји медаљу у Токију или Ивана Шпановић. Горан Обрадовић је плакао, колико му је тешко пало, ја сам га тешио, јер сви знамо колика је Ивана Шпановић хероина и шампионка. Тај дан ако Србија генерално буде имала ту врсту помоћи (среће), можемо да остваримо успех", истакао је председник ОКС.

Безбедност на ОИ у Паризу је тема од кључног значаја. Сваког дана Игара у Паризу биће распоређено око 30.000 полицајаца.

"Добро познајем Париз и када сам чуо за ту трасу, схватио сам да ју је јако тешко обезбедити. Тридесет хиљада француских полицајаца, који су перфектни, није довољно. Они траже помоћ, јер је та рута веома незгодна. У Токију смо знали да имамо непријатеља, а то је била корона. Сваки дан смо се тестирали и подносили ту војничку дисциплину, али овде су велики изазови, посебно због два рата. Неће бити локације које су неприступачне полицији", навео је Маљковић.

Он је говорио и о учешћу руских спортиста на ОИ у Паризу.

"Мој лични став говори о томе да треба да поштујемо нашу повељу Олимпијског комитета, која каже: Спорт је изнад политике. Посебно с обзиром на то како су српски спортисти прошли 1992. године. Какве везе има клизачица са политиком Владимира Путина или обрнуто? Друга ствар је то што неко ко је допингован треба да буде искључен, али ја сам против санкција", рекао је Маљковић.

Он је навео да ће спортисти из Русије по посебним условима учествовати на ОИ.

"МОК има 206 чланица, а УН 193. Препорука МОК-а је да Руси немају обележја државе, грб, чак ни дрес који је сличан њиховој застави. Нажалост, имао сам прилику да видим ту тужну одлуку у Пјонгчангу и то је катастрофа. Ја често постављам питање зашто се политика меша у спорт, али не вреди ништа. Добро је што је Емануел Макрон пристао да Руси учествују. Мој став је да смо против санкција против било кога, осим ако је та особа јавно ушла у политику или узела оружје. У супротном, чисти спортиста мора да има право да буде на терену", додао је Маљковић.

Он је прокоментарисао избацивање каратеа из програма ОИ и увођење брејкденса.

"Карате је јако популаран у Француској. Постоји нека неслога између две асоцијације и док се не смире, МОК неће да их види", навео је Маљковић.

Он је подсетио да сваки организатор ОИ има право да у олимпијски програм уведе нове спортове.

"Свака земља која организује ОИ има права на два до три нова спорта. Париз је изабрао брејкденс, вожњу бицикла БМX, спортско пењање и сурфовање", закључио је Маљковић.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести