ДНЕВНИК У ЖАРКОВЦУ Мушкарци на функцијама, али жене владају

На обронцима обронака Фрушке горе, тамо где се Срем још стидљиво таласа, уз регионални пут од Руме до Старе Пазове учичкан је Жарковац, село од око 800 становника.
zarkovac
Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

И ко се не намерачи да да жмигавац и скрене у попречни шор, ка центру, од овог села скоро ништа нема да види. Међутим, иако су у суштини мало скрајнути с прометног пута, мештани тврде да су баш на сред среде и да им одатле ништа није далеко - Рума је на седам километара, Инђија на 11, Београд и Нови Сад на 45, Стара Пазова на 17, Сремска Митровица на 18, Шабац на 35, а аеродром на свега тридесетак километара.

- Баш смо на одличном месту, али нам се не свиђа овај наш пут, јако је лош, али кажу да је питање дана када ће кренути с реконструкцијом - каже чланица Савета Месне заједнице Жарковац и председница КУД-а „Жарковац” Марија Крунић. - У центру села имамо леп трг који смо прошле године почели да сређујемо, а имамо потребу да направимо да он буде препознатљив и леп. У односу на друга села смо мало завучени и имамо могућност да направимо себи мали трг. У овој години ћемо изградити дечје игралиште у самом центру и у плану је његово такорећи козметичко уређење, тако да ћемо урадити и фасаду на овом објекту који нам је уједно и Дом културе. То нам је баш битно свима.

Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

Оно што је такође свима важно, будући да је Жарковчанима пољопривреда више успутна ствар, јесте прилика да се запошљавају у свом селу, али понајвише у Руми.

- Село је лепо упаковано, што се мене тиче, ја јако волим ово место и можда сам мало субјективна - насмејана је наша саговорница, а ми је потпуно разумемо јер делимо њен жар, али према нашим родним селима. - Које су мане живота овде на селу... Па, погрешна сам особа да вам то причам, не знам шта бих набројала, ја нисам незадовољна, можда би младе мајке имале другачију причу...


Фали вртић да би родитељи могли да раде

Тата Игор и бебац Александар Сарић искористили су леп сунчан фебруарски дан за шетњу Жарковцем, што је довело до случајног сусрета с нама. Колико је млађи мештанин ћутљив, толико је старији причљив, па смо тако сазнали како изгледа живети у Жарковцу из угла младог родитеља.

- Шта знам, животари се, село ко село - каже Игор, признајући да се и сам навикао на животарење јер, ако ништа друго, све што им је треба је близу, у Руми. - Млади беже одавде, немамо ништа, немамо кафиће, школа је до четвртог разреда и то је то... Рецимо, недостаје нам вртић за малу децу, на пример њега, овако морам да га водим или да нађем некога да га чува да бисмо жена и ја радили.


И имале би, јер им највише смета што немају вртић за децу узраста до шест година, а кад наврше четврти разред у основној школи у Жарковцу, иду у Путинце или Руму од петог. Ипак, све остало имају - Пошту, амбуланту која сваки дан ради, четири продавнице, активан Фудбалски клуб „Напредак”, ветеринарску амбуланту, месну канцеларију, као и цркву последњих десетак година...

Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

- Немамо капелу, а гробље нам је нажалост јако повећано последњих десетак година. Треба да решимо имовинско-правне проблеме како бисмо могли да изградимо капелу за коју већ имамо и пројекат - закључује Крунић и моли нас да не заборавимо да наведемо и мушкарце који су активни у селу (јер су жене ипак некако најактивније, будући да имају матичарку Весну Ивановић, две учитељице, васпитачицу), а међу којима су председник Савета Горан Бајић, његов заменик Невен Божић, председник фудбалског клуба Ненад Крнић и председник ловачког друштва Милош Беуковић.

        Леа Радловачки

        Фото: С. Шушњевић

Манифестације као чувари традиције

Културно-уметничко друштво „Жарковац” постоји од 2008. године, када су га основале маме из села, и од тада се развија пуном паром. Тренутно имају четири ансамбла: дечји, припремни, извођачки и ветерански. Плус, ту је и етно секција која функционише по принципу актива жена. Кад је реч о фолклорашима, играју игре из Срема, Бачке, Ужица, Лепчинца, Лесковца, Димитровграда, Пчиње, Бујановца, Јасенице и Црноречје, а тренутно раде на играма са Косова и Метохије и Беле Паланке.

Иначе, ово друштво је организатор две велике манифестације: Чувари традиције „Ђерам” која се одржава у јуну и окупља око 30 друштава из целе Србије и Републике Српске, као и „Жарковачко прело” које бива у октобру и у оквиру ког се труде да посебно негују традицију и културу из крајева из којих су њихови преци дошли.

Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

С друге стране, не треба сметнути с ума ни још једну значајну манифестацију а коју организује Удружење љубитеља коња „Вранац” - „Жарковачка штрапаријада” која се одржава треће недеље августа у шумици код ловачког дома. Реч је о такмичарском догађају у оквиру ког коњи вуку трупце, што је донето с Кордуна, али најважније од свега, на тој манифестацији се људи скупе да се виде, јер су се из једног места разишли на сто страна, па се окупе, испричају и чекају следећу штрапаријаду.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести