Град Зрењанин планира реконструкцију јавне расвете

ЗРЕЊАНИН: Град Зрењанин креће у велики подухват реконструкције јавне расвете, како у самом градском језгру, тако и у 22 села, а планирано је да се посао заврши до краја маја.
1
Фото: У Зрењанину и 22 припадајућа насеља до маја ће бити замењене све живине сијалице

О томе шта предстоји у неколико наредних месеци говорила је Елвира Рошивал Ханђа, одговорни инжењер за јавно осветљење и објекте у Јавном предузећу за урбанизам, која је прву студију о реконструкцији јавне расвете на територији тадашње општине Зрењанин урадила још 2002. године, међу првима у српским локалним самоуправама.

- Радиће се реконструкција расвете у граду и 22 села, тако што ће бити замењене живине светиљке натријумовим, а осим тога из трафостаница биће измештени уређаји за управљање расветом. Уговорени посао кошта 380 милиона динара. Уштеда за град биће велика, и у погледу потрошње енергије и самог одржавања, које је крајње једноставно. Урадиће се 358 командних ормара, који ће се изместити из трафостаница. То ће омогућити и измену у регулацији режима расвете, јер ће се напон после 22 сата смањити, па поново после поноћи, да би се у 5 ујутро вратио на пун капацитет. Тако ће се остварити додатне уштеде – рекла је Елвира Рошивал Ханђа, уз напомену да ће уштеде у односу на постојеће стање бити од 60 до 70 посто.

Она прецизира да је натријумова светиљка много јефтинија, лакша за замену и одржавање и далеко боље пробија маглу од ЛЕД светиљки. Препознатљива је по томе што даје жуту светлост.

Није на одмет поменути да су први ЛЕД рефлектори у Србији коришћени баш у Зрењанину, па са том расветом град има довољно искуства.

-Истина је да смо првобитно били планирали замену са ЛЕД светиљкама и регулацијом и да би уштеда енергије била 70 до 80 посто. Ако кажем да град троши до 110 милиона динара годишње само на електричну енергију за расвету, то је огромна уштеда. Али је пројекат био прескуп - 600 милиона динара је била предрачунска вредност. Он није предвиђао ни измештање система за управљање из трафостаница. Имали смо у плану и јавно-приватно партнерство, али на крају није било заинтересованих – објашњава Елвира Рошивал Ханђа.

На територији града, иначе, има 15.000 светиљки, стара живина расвета већ је мењана ЛЕД светиљкама, и то је урађено на 3.000 сијаличних места. Пројектом који ће се реализовати предвиђена је замена још 8.400 живиних сијалица

До сада су се јављали проблеми због тога што су системи за управљање у већини у трафостаница, којима управља Електродистрибуција. Свега 89 командних уређаја, иначе, измештено је из трафостаница, од безмало 500 на територији града. Када се догоди квар, Јавно предузеће за урбанизам преко извођача радова на одржавању расвете подноси захтев Електродистрибуцији за интервенцију, и то већ у старту продужава време реаговања. Наравно, и Електродистрибуција има своје приоритете, а расвета то свакако није.

Након завршеног пројекта реконструкције, а рок је крај маја ове године, грађани се могу надати много бржим интервенцијама приликом кварова на расвети. Неће остати ниједна живина сијалица, а град ће остварити значајне уштеде. Изведену реконструкцију, по уговору, плаћаће три године, а уштеде ће бити остварене већ од половине 2020.

Ж. Б.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести