Народна игра из Баната део вредне нематеријалне културне баштине Србије

Банатско Мало коло је захваљујући иницијативи из кикиндског Академског друштва за неговање музике “Гусле” уписано на Националну листу елемената нематеријалног културног наслеђа Србије.
в
Фото: АДЗНМ „Гусле”

Иницијатива је поднета Националном комитету за нематеријално културно наслеђе пре нешто више од две године и да би се то остварило неопходно је било прикупити обимну документацију, која приказује да Мало коло спада у вредну националну баштину. 

- Од почетне идеје до саме кандидатуре за упис Малог кола у Национални регистар елемената нематеријалног културног наслеђа Србије урађено је много. Прикупљена је обимна документација, урађена су истраживања и предочени валидни докази да је Мало коло и даље живо и витално. То је иначе прва игра из Војводине која је уписана у национални регистар, али посао на заштити, ревитализацији и очувању тек предстоји - каже регионална кооординаторка за нематеријално културно наслеђе Војводине Татјана Бугарски. 

Ово вредно културно наслеђе, предочено  је на промоцији приређеној у АДЗНМ “Гусле”, које своју мисију на очувању и неговању традиције неговању и развоју културе у граду на северу Баната и шире остварују од самог оснивања 1876. године, зашавши у 146. годину постојања. Према речима заменице градоначелника Кикинде Дијане Јакшић Киурски, “Гусле” су и овим потврдиле да се с разлогом налазе на листи удружења од посебног значаја.

Према речима др Селене Ракочевић са Факултета музичке уметности у Београду, након игара Коло у три/коло у шест и Руменке, изузетан је успех, како за стручњаке у тој области етнокореологе, тако и за ширу заједницу, да се и Мало коло званично нашло на листи нематеријалног наслеђа Србије, достојно да нас репрезентује у свету.


Три кола на листи

Пре Малог кола, на листи нематеријалног културног наслеђа Србије су се нашла само још две игре, Коло у три/коло у шест (које је заштићено код УНЕСКА) и Пуменка. Укупно се на овој листи налазе 53 елемента нематеријалног културног наслеђа. Успех на стављању Малог кола на ову листу је остварен захваљујући одличној сарадњи „Гусала“ са бројним институцијама и појединцима који се баве управо овом проблематиком. Свој допринос дали су Етнографски музеј из Београда, Војвођански музеј из Новог Сада, као и др Селена Ракочевић са Факултета музичке уметности из Београда.


- Да је Мало коло живо и витално широм Војводине потврђује чињеница да је оно већ деценијама заступљено у сценској пракси готово сваког културно-уметничког друштва овог поднебља, а такође и свакодневном животу Војвођана. Игра се најчешће на прославама пунолетства, свадбама, славама и другим пригодним приликама. Изводи се у савременој или традиционалној свакодневној народној или свечаној сеоској или градској ношњи, уз инструменталну пратњу гајди, фруле, тамбуре самице и корпуса тамбурашких инструмената и хармонике - објашњава специјалиста за традиционалну игру и уметнички руководилац у АДЗНМ “Гусле” Магдалена Попов, која је била задужена за номинацију да се Мало коло уврсти у нематеријалну културну баштину Србије. 

Игра Мало коло, познато и као Мало банатско коло, како истиче Магдалена Попов, препознато је као део идентитета нашег народа, а да “Гусле” у аманет остављају наредним генерацијама да га чувају и негују. Мало коло се игра у затвореном или отвореном колу, играча различитог пола и старости, међусобно повезаних специфичним „војвођанским хватом“, који подразумева да жене држе руке на раменима мушкараца, а они се међусобно држе за руке иза леђа жена,  или, у новије време, држањем за руке пуштене низ тело. Овај најзаступљенији играчки образац војвођанских Срба, заснива се на симетричном игрању, које се изводи два корака за десном, а затим два за левом руком.

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести