Представе на српском и мађарском у Бачкој Тополи

БАЧКА ТОПОЛА: Дом културе Бачка Топола годишње организује око 200 манифестација уз помоћ бројних удружења ове општине.
Backa Topola/J. Ivanovic
Фото: Дневник/Ј. Ивановић

Да се пуно пажње посвећује култури говори и податак да се из општинског буyета сваке године покрије већина трошкова ове установе, те становништву преостаје само да ужива у многобројним приредбама. Заменик директора Дома културе Бачка Топола Ђорђе Беко каже да осим одличне сарадње са локалном самоуправом, на дневном нивоу сарађују и са Туристичком организацијом, Музејом, као и Градском библиотеком.

„Често заједно радимо и са цивилним удружењима која се баве културом, као што је Аматерско позориште „Мара“, према којима се увек трудимо да будемо отворени, али и према публици наравно“, напомиње Беко и додаје да сарадњу имају и са средњим и основним школама, и вртићима, што је важно јер се однос према култури гради од малих ногу.

Дом културе сарађује, природно, и са Музичком школом, а поред Општине подржава их и Месна заједница, која на годишњем нивоу издвоји пола милиона динара за манифестације.

Општина Дому културе финансира плате, осигурање, грејање и комуналне трошкове, али и скоро све манифестације за које издваја пола милиона динара годишње. И поред тога, након ребаланса буyета често се повећа издвајање за културу. Приликом посете Бачкој Тополи, председник Општине Габор Кишлиндер нам је напоменуо да за Дом културе увек има новца у буyету, али и за удружења, јер су културни садржаји нешто што ипак држи младе да остану у својим местима.

„Одређене манифестације као што су „Дани Бачке Тополе“ не спадају у редован буyет Дома културе, већ се финансирају из других извора, и зато имамо увек довољно новца да организујемо све манифестације“, истиче Беко.

Он додаје да се труде да средства расподеле тако да има што више дечијих представа, као и представа за одрасле, како на српском, тако и на мађарском језику.

„Цене позоришних карата се крећу од 120 до 500 динара и карта ни случајно не сме да буде скупља, имајући у виду финансијску ситуацију становништва. И у ситуацијама када је сала пуна, ми смо опет у минусу и разлику покривамо средствима које добијамо од Општине“, напомиње Беко.


Дани Бачке Тополе најпосећенији

Заменик директора Дома културе Бачка Топола Ђорђе Беко каже да је најбитнија општинска манифестација „Дани Бачке Тополе“, познатија у народу као „Карневал меда“.

„Дом културе није једини организатор, али зато јесте главни координатор десетодневног програма, колико траје ова манифестација“, напомиње Беко.

Он каже да је Дом културе већ годинама мост, односно спона између свих цивилних удружења, која имају свој дан у оквиру манифестације, и других културних и васпитно-образовних установа која учествују на тој, али и другим манифестацијама.


Осим тога, ова установа учествује у свим конкурсима Покрајинског секретеријата за културу и информисање, али и на конкурсима у Мађарској, путем „Секереш“ и „Бетлен Габор“ фондација, од којих годишње могу да добију око 200.000 динара, што им опет значи.

„Креативни смо и увек успевамо од мало новца да направимо велике ствари“, каже Беко.

„Увек се трудимо да наше суграђане укључимо у разне активности, изложбе, али их често и позивамо да учествују у изради уметничких дела, ручних радова, новогодишњих икебана, медењака… Мештани учествују и на тај начин што би током организовања изложбе која је везана за историју Бачке Тополе, донели и фотографије, чланке, па чак је некад довољна и информација везана за породичну историју или традицију.“

Дом културе месечно организује минимум једну представу на српском, као и на мађарском језику, али често организује и посете београдским и новосадским позориштима, као и позоришту у Сомбору. Биоскопски репертоар је још богатији, новитет су и 3Д пројекције најновијих филмских хитова, домаћих филмова, као и синхронизованих и анимираних филмова за децу. За децу се у склопу већих манифестација, „Пролећне шаренице“, „Дана Бачке Тополе“, „Дечије недеље“ и „Зимских чаролија“ увек организују бесплатне представе. Тада се сала која има 225 места пуни по три пута дневно у различитим терминима, и на српском и на мађарском језику, а организоване су посете и за децу са целе територије општине.

Маша Стакић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Бачка Топола. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести