Радна група предложила гашење ОШ „Петефи Шандор“

БЕЧЕЈ: Како је  саопштено, радна група за припрему акта о мрежи школа у бечејској општини, већином гласова определила се за гашење ОШ „Петефи Шандор“.
d
Фото: Dnevnik.rs

Предложено је да ОШ „Шаму Михаљ“ отвори истурена одељења у Дрљану и Милешеву, као што има у Пољаници, а да се деца из „Петефија” у наредну школску годину упишу у неку од три школе у Бечеју. Запослени у школи која се гаси остварили би као технолошки вишкови своја права у преосталим образовним установама.

- Иако смо били под притиском јавности, радили смо стручно, објективно и у складу са законским прописима – рекла је Сузана Ђукић, председница општинске радне групе, додајући да овај предлог иде на јавну расправу, па на седницу Скупштине општине а затим ка Покрајини и Министарству просвете.

Седници радне групе од 15 чланова, присуствовало је 12, а за понуђени предлог гласало је осам, три су била уздржана и један је био против.

- Све установе у области образовања дужне су да преузму технолошке вишкове у истом радном статусу. Као председник Актива директора образовних установа у бечејској општини, одговорно тврдим да неће бити проблема око преузимања запослених. Јер, око 200 слободних радних места има у образовним установама, а у ОШ „Петефи Шандор“ има између 30 и 40 запослених. Тачан број не знамо, јер нам директор школе, мада је био у обавези, није доставио – рекла је директор Техничке школе Светлана Ташковић.


Од једног одељења правили два

ОШ „Петефи Шандор“ има, према њиховој изјави 253 ђака, што је у несразмери са Уредбом Владе Србије, по којој основне школе морају да имају 480 ученика распоређених у најмање 16 одељења. Ова школа имала је чак 20 одељења, с малим бројем ученика.

- Примера ради, на српском језику имају у комбинованим одељењома, први и трећи – шест, а у другом и четвртом разреду – седам ученика. У септембру би у пети разред требало да се упишу само два ученика!? На мађарском наставном језику у четвртом разреду постоје два одељења, у једном 11, а у другом 12, уместо да буде једно одељење. На тај начин су нагомилали број одељења – рекла је просветни инспектор Споменка Судчевић.


У ОШ „Петефи Шандор“ се не мире са најављеним гашењем, већ позивају суграђане да наставе са потписивањем петиције. Наглашавају чињеницу да у њиховој школи основно образовање стиче 80 одсто деце мађарске националности и да ће укидањем бити угрожена права националне мањине, што не одговара истини. Већ сада ОШ „Север Ђуркић“, која је на 900 метара удаљености, има више уписаних првачића на мађарском наставном језику од броја првака у ОШ „Петефи Шандор“. Чињенице и законски прописи не иду у прилог „петефијевцима“.

- Нисмо предложили припајање школе некој другој, већ смо оставили родитељима да сами одлуче у коју школу ће на јесен уписати децу – рекла је Светлана Вулетић, члан Општинског већа.

В. Јанков

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести