У Ади обука за шивачице, па посао

АДА: У обуку шивења која се спроводи у Ади укључено је више од 20 жена, у оквиру пројекта „Радна активација осетљивих група становништва кроз два модела инклузије и промоције партнерства између цивилних организација и приватних компанија”.
Ada Sivacice na obuci
Фото: Удружење грађана "Дуга"

Полазнице током шест месеци пролазе обуку шивења да би након стеченог знања, добиле посао у једној од фирми којима су потребни шивачи.

Корисници пројекта су особе које имају пуну или делимичну пословну и радну способност, Роми, особе са инвалидитетом и самохрани родитељи. Циљ пројекта је имплементација партнерства између цивилног друштва и приватних компанија на локалном нивоу кроз инклузију и менторски процес прилагођавања различитих осетљивих група редовном раду.

Пројекат спроводи Удружење грађана „Дуга”, уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ, посредством Удружења грађана „Дуга” из Аде у сарадњи са локалном самоуправом, а партнери су Техничка школа Ада, фирме „Аданко” и „Kooi Knit”, а намењен је особама из социјално угроженог миљеа, које живе у врло лошим условима.

Председница Удружења грађана „Дуга” Весна Циврић каже да млађе особе са територије општине Ада пролазе обуку за шивење, коју спроводи Техничка школа из Аде, а да ће након обуке имати прилику да се запосле у фирмама које се баве трикотажом. Поред стеченог знања у обуци, полазнице које су укључене у овај вид оспособљавања, пола године добијаће новчану надокнаду и неће бити скинуте са листе незапослених Националне службе за запошљавање. Обука се изводи у Техничкој школи у Ади, која је лиценцирана за овај вид образовања и доквалификације одраслих, а похађају је углавном жене из социјално угрожених категорија.

Ради се о пројекту вредном око 16.500 евра који пре свега има за циљ да запосли особе из социјално угрожених категорија, односно да смањи број корисника социјалних примања.

„Социјална помоћ никако не сме да буде трајна помоћ, која у нашој општини некада траје јако дуго, годинама. Настојања су да се особе из социјално угрожених категорија прво образују, да се запошљавају и да се полако социјална помоћ смањује, те да буде као тренутна помоћ“, каже председница Удружења грађана „Дуга” Весна Циврић.

Ађанска општина иначе има богату традицију у свету трикотаже, па је потенцијалним инвеститорима врло привлачна за улагања и има потребе за шивачима, а има и резултата у упошљавању корисника социјалне помоћи, чији је број у претходном периоду преполовљен, захваљујући, између осталог и оваквој сарадњи Удружења грађана „Дуга”, послодаваца, грађана и институција, који се постижу разним пројектима.       

М. Митровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести