У току је реновирање жабаљске библиотеке

ЖАБАЉ: Чланови жабаљске библиотеке највише воле да читају књиге Јелене Бачић - Алимпић, Мирјане Бобић - Мојсиловић и Весне Дедић, али ништа мање није интересовање ни за домаће класике попут Милоша Црњанског, Иве Андрића, Бранка Ћопића...
zabalj bibl
Фото: Општина Жабаљ

„Имамо све књиге добитника НИН-ове награде и романе славодобитника тог престижног домаћег признања, одмах се траже чим буде објављен добитник. Доста се траже и дела савремене српске књижевнице признате од публике и кртике Светлане Велмар Јанковић“,  каже Милован Мирков, директор Библиотеке „Вељко Петовић” у Жабљу.

Установа има око 70.000 наслова, од којих више од половине књижног фонда чини белетристика (41.208), потом следи стручна литература (18.316), дечија књижевност (10.243).

„Имамо тачо 1.229 уписаних чланова од којих је ученика до 14 година 431, средњошколаца је 190 , студената 66, запослених 275, пензионера 102... То је реално стање броја чланова, јер током године не правимо попусте за учлањивање нити имамо дан када је упис бесплатан“, наглашава директор.


Пет милиона за биоскоп

Општина Жабаљ издвојиће наредне године из буџета пет милиона динара за реновирање зграде биоскопа. Сам објекат биоскопа је у надлежности Библиотеке која планира да та зграда поново постане центар јавног и културног живота општине.

„На пролеће када временске прилике дозволе кренуће се у реновирање зграде која је дуго била затворена и није одржавана“, каже директор Мирков.

„Настојаћемо да направимо договор са дистрибутерима да поново почну да се приказују филмови, што ће зависити и од интересовања житеља Жабља, њихове воље да у месту становања посећују биоскоп.“

 

Зграду биоскопа не чини само сала за приказивање филмова, подсећа директор, већ има више просторија које треба реновирати да би културно – уметичка друштва и позоришни аматери имали где да се окупљају и увежбавају наступе. Планира се и да зграда биоскопа буде место и за друга јавна окупљања – предавања, трибине и секције. 


Он каже да је ове године локална самоупрва издвојила пола милиона динара за обнову књижног фонда, док је библиотека у Жабљу у 2017. добила и 128.000 динара од Покрајинског секретаријата за кулутуру.

„Књиге обнављамо на основу понуде Министарства културе које шаље списак дела упрво објављених и издања од раније, али се држимо и правила да купујемо књиге које читаоци најчешће траже.“

По речима директора Миркова Општина Жабаљ је ове године издвојила 13 милиона динара за реконструкцију куће под заштитом држеве у којој је библиотека смештена, а у 2018. та сума ће бити већа, 27,6 милиона динара.

„У току су велики радови на адаптицији под надзором Покрајинског завода за заштиту споменика културе -каже директор. Планирамо да се одељења одвоје, па да тако буде одељење за децу, посебно за одрасле , посебна читаоноца за студенте, посебно јавано одељење . У току је израда пројекта да књиге буду поређане на два нивоа ради уштеде простора и бољег изгледа“, предочава дирктор и наглашава да је установа од Покрајинског секретаријата за енергетику добила 3,9 милион динара а од Општине милион динара за уградњу топлотних пумпи које ће загревати велики просотор, а током лета га расхлађивати.

З. Делић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Жабаљ. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести