Завичајни дани на суботичком тргу: Сведочанство духа народа
СУБОТИЦА: Осму по реду манифестацију која негује српску културу и традицију „Завичајни дани” свечано је у петак увече на централном суботичком тргу отворио градоначелник Суботице Стеван Бакић.
Тако је почео тродневни програм састављен од одличних културних садржаја из разних завичаја „од Суботице до Приједора и од Фенека до Пакраца”.
Градоначелник Бакић је казао да је ова манифестација изузетно важна и да је она показатељ богаства српске културе којом српски народ даје свој допринос разноликости суботичког духа. Истакао је да је историјско трајање Срба обележено сеобама, које су, како је рекао, чешће биле прогони и насилна протеривања, и да је 2020. прошло 330 година од Велике сеобе Срба током које је десетине хиљада породица напустило свој завичај у Старој Србији и 1690. године дошло на овај северни простор.
- Ту су их дочекали њихови сународници, јер је и овде био завичај многих Срба вековима. Следећи масовнији долазак нашег народа у ове крајеве било је насељавање солунских јунака после Првог светског рата. Ове године смо, као Град, достојно прославили један век од настанка Новог Жедника и Вишњевца, које су основали заслужни српски добровољци на голим ливадама које су од otaybinе добили у знак захвалности. Јубилеји Бачког Душанова и Мишићева нас очекују 2025. године - навео је градоначелник Бакић.
Суботица је, додао је, доласком тих вредних људи из Лике, Црне Горе, Босне и Херцеговине и других крајева, обогаћена до данашњих дана.
- Њима су се, после Другог светског рата, придружили и многи заслужни учесници борбе против фашизма, а 1995. године и хиљаде прогнаних у злочиначкој акцији „Олуја”. Дакле, сви суботички Срби, били они из времена цара Јована Ненада или од Велике сеобе или колонизације и избеглиштва – сви су представљени у овим Завичајним данима. Суботица је, као ретко који град, стециште свих српских традиција и све пуноће и богаства српске културе. На то смо посебно поносни - нагласио је Бакић.
Навео је да смо се ове године сећали и оних Срба, који су из Суботице протеривани пре осам деценија, који су страдали у борби против окупатора и као невине жртве злочина.
- Први пут смо, после много времена, званично као Град подсетили на трагичну 1941. годину, када је овај споменик цару Јовану Ненаду, наспрам којег стојим, срушен и обезглављен. Када је логор Шарвар узимао животе истих оних Срба који су само двадесет година раније основали своја насеља на територији града Суботице. Нисмо заборавили ни годишњицу формирања логора смрти Јасеновац, о којем смо отворили изложбу у Градској кући током маја - подсетио је градоначелник Бакић.
„Завичајни дани“ нису само фолклорна и уметничка манифестација, већ „сведочанство да смо опстали као народ, да је народни дух неуништив и да праве вредности увек победе на крају“, поручио је Бакић и позвао на јединство и слогу.
Организатор „Завичајних дана“ је Савез српских удружења Севернобачког управног округа.
В. Х.