clear sky
28°C
04.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1782
usd
99.3878
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗАКОН ЈЕ ЈАСАН!

Министарство упутило апел! ЕВО КАКО ЗАШТИТИТИ ЗАПОСЛЕНЕ ОД ВРЕЛИНЕ! Ових 9 ПРАВИЛА свака фирма мора да ПРИМЕЊУЈЕ кад радници раде на 40 степени!

03.07.2025. 19:52 20:10
Пише:
Извор:
Blic
da
Фото: Pixabay, ilustracija

Лето је званично почело, а са њим и високе температуре. За данас и наредне дане најављене су тропске врућине, температура ће прелази 35 степени. За све раднике који раде на овим температурама кључне су мере заштите на раду.

Неке државе у Европи одлучиле су да се током летњих месеци рад на отвореном скрати.

Како су за "Блиц Бизнис" раније рекли из Министарства за рад, апел послодавцима је да за време трајања високих спољних температура, заштите раднике.

Препорука је да послодавци организују рад на отвореном на такав начин да се избегне обављање тешких физичких послова као и излагање директном сунчевом зрачењу запослених за време високих спољних температура.

Под високим температурама подразумева се она изнад 36 степени Целзијуса, а нарочито у периоду од 11 - 16 часова.

Обавезе послодавца око рада на врућини

"Уколико то дозвољава процес рада, апелујемо на послодавце да организују рад на отвореном, у делатности грађевинарства, пољопривреде, комуналној делатности, на такав начин да се избегне обављање тешких физичких послова и излагање запослених директном сунчевом зрачењу, у складу са Препоруком коју је донела Влада Републике Србије 2007. године", наводе нам они.

да
Фото: freepik, ilustracija

Министарство је донело Смернице за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама, које треба да помогну послодавцима и запосленима да се ризик по здравље при раду на високим температурама на отвореном сведе на најмању могућу меру и да их усмери како да поступају у случају појаве здравствених проблема везаних за рад на високим температурама.

То подразумева:

           Избегавање рада у најтоплијем делу дана (од 11 – 16 часова, у складу са Препоруком Владе Републике Србије, уколико то дозвољава процес рада);

           Организовати рад по сменама;

           Увођење додатне радне снаге;

           Прерасподела обављања послова – тежи део посла обављати у хладнијем делу дана;

           Правити чешће паузе уз обезбеђивање велике количине воде и безалкохолних напитака;

           Извршити обуку запослених за пружање прве помоћи;

           Запосленима се мора омогућити да током одмора (паузе) могу скинути средства и опрему за личну заштиту на раду;

           Обезбедити одговарајући простор где запослени могу да се склоне од сунца и одморе;

           Извршити аклиматизацију запослених на услове при високим температурама.

Како су нам тада рекли из ресорног министарства, послодавци су дужни да обезбеде запосленима рад на радном месту и у радној средини у којима су спроведене мере безбедности и здравља на раду.

Послодавац је дужан да Актом о процени ризика на радном месту узме у обзир и ризике по здравље запослених који раде на отвореном при високим температурама и да радна места на отвореном простору тако уреди да запослени који раде на тим радним местима буду заштићени од неповољних временских прилика и имају обезбеђену прву помоћ. Мере безбедности и здравља на раду у Републици Србији, утврђене су, пре свега, Уредбом о безбедности и здрављу на раду на привременим или покретним градилиштима, Правилником о заштити на раду у пољопривреди, Правилником о превентивним мерама за безбедан и здрав рад на радном месту, као и другим прописима у области безбедности и здравља на раду.

да
Фото: freepik, ilustracija

Послодавци су дужни да спроводе прописе у области безбедности и здравља на раду, а контролу њиховог спровођења врши Инспекторат за рад.

Приликом инспекцијског надзора, везано за рад запослених на отвореном при високим температурама, инспектори рада, поред осталог контролишу да ли је послодавац Актом о процени ризика на радном месту узео у обзир и ризике по здравље запослених који раде на отвореном при високим температурама и да ли су радна места на отвореном простору на привременим и покретним градилиштима тако уређена да запослени који раде на тим радним местима буду заштићени од неповољних временских прилика и имају обезбеђену прву помоћ, да ли је послодавац обезбедио одговарајући број обучених запослених за пружање прве помоћи, да ли је обезбедио довољну количину воде за пиће за запослене, као и простор за одмор, односно заштиту запослених од сунца.

Драконске казне за послодавце који крше прописе

"Уколико не обезбеди запосленом рад на радном месту и у радној средини у којима су спроведене мере безбедности и здравља на раду, Законом о безбедности и здрављу на раду је прописана новчана казна за послодавца са својством правног лица од 1.500.000 до 2.000.000 динара, за одговорно лице у правном лицу од 50.000 до 150.000 динара, док је за за предузетника прописана новчана казна од 400.000 до 500.000 динара", кажу за наш портал из министарства.

Запослени могу да пријаве инспекцији рада послодавца који није предузео мере за њихов безбедан и здрав рад на отвореном за време трајања високих спољних температура, а ова пријава може бити и анонимна.

Радници у Немачкој ће на лето радити краће?

Немачка влада планира промену која би захтевала краће радно време у условима екстремне врућине. Ово би сада требало да се односи и на послодавце, ако Левичара странка успе у свом плану.

Лидер Левице Јан ван Акен позива на неку врсту дана без врућине на послу у акционом документу, извештавају немачки медији.

25 одсто мање рада на 26 степени Целзијуса?

Лидер Левице позива савезну владу да спроведе хитне мере до јула 2025. године. Посебно, Уредба о радним местима мора бити пооштрена: Према ван Акеновим предлозима, када температура на радном месту пређе 26 степени Целзијуса, требало би да постоји додатна пауза од десет минута на сат, право на довољну заштиту од воде и сунца, право на рад од куће и смањење пуног радног времена за 25 одсто, пише Fenix Magazin.

На температурама изнад 30 степени Целзијуса требало би да буде могуће смањити радно време за 50 одсто, требало би да постоји пауза од десет минута на сваких пола сата, а на радном месту треба поставити вентилаторе.

Даље, лидер Левице позива на бесплатне диспензере за крему за сунчање на плажама и више диспензера за воду у градовима, пишу немачки медији.

Blic

Извор:
Blic
Пише:
Пошаљите коментар