НАУТИЧКИ ТУРИЗАМ У ПОВОЈУ НА ЈУГУ БАНАТА Пловидба шајком открива нове лепоте Ковина
Лаки и брзи дрвени бродови – шајке – коришћени су између 14. и 19. века као препадни чамци. Данас, у 21. веку, они служе као атракција и прилика да се, бар у општини Ковин, на Дунаву развија наутички туризам.
– Имамо две шајке и користе се за пловидбу Дунавом, тако да смо коначно на прави начин закорачили у свет наутичког туризма – каже председница општине Виолета Оцокољић, напомињући да су набавили две реплике захваљујући Министарству туризма и омладине које им је определило седам милиона динара.
– Туристички потенцијал је огроман, а цела обала Дунава, која дуж наше општине обухвата 46 километара, је богата, те сад имамо и прилику да се упознамо са дунавским адама и приобаљем из овог угла, са реке.
Током вожње шајком и сами смо се уверили у богату флору и фауну, као и у све лепоте Дунава који је код Ковина широк око километар, дакле и до пет пута шири него у неким деловима у Новом Саду. Премда је по закону дозвољено да данашњом шајком плови највише 12 особа, ово пловило може да поднесе тежину од чак 30 тона.
– Апсолутно је непотопива, има предњу и задњу комору, плус целом дужином још једну, тако да је потпуно безбедна – уверава нас заповедник шајке Васа Бугарски.
Уколико вас пут наведе у најјужнију војвођанску општину а желите да је упознате и са воде, дакле, са Дунава, можете резервисати пловидбу шајком позивом на број 013/745-860 Туристичке организације општине Ковин. Сат времена ове несвакидашње вожње кошта 4.000 динара, али не заборавите да пловило може да угости 11 особа.
– Шајка се обично закупи на два сата па онда идемо до Смедерева и назад. Осим што можете контактирати ТОК да закажете пловидбу, имате опцију и да дођете у марину, где се направи директан договор, али препоручујем да ипак зовете ТОК, јер ово је отворен тип пловила и време може да услови пловидбу - вели Бугарски.