АКУД СОЊА МАРИНКОВИЋ Педесет шест година наступа, аплауза и награда

– Студенти и омладина су окосница наше делатности – каже директорка Академско културно-уметничког друштва Универзитета у Новом Саду „Соња Маринковић” Јулијана Константиновић, додајући да тренутно имају нешто више од 800 чланова.
а
Фото: Приватна архива

– Неке групе су традиционално малобројне, попут драмске, а највише чланова имају фолклорни ансамбли, којих је сада укупно четири. Масовна је и школа фолклора која се одржава у многим новосадским осмолеткама. Ово друштво постоји и ради 56 година, а најдраже награде су им аплазуи публике – вели наша саговорница.

Један од најквалитетнијих аматерских колектива имао је право радно лето. Драмски студио АКУД-а учествовао је на 13. интернационалном фестивалу аматерског театра у Лакташима од 21. до 24. јуна и донео награду за најбољу глумачку колективну игру Даници Зокић, Кристини Посавчић и Смиљани Живолић за улоге Удовице, Софи и Госпође Петит-Пас у представи „Ручни рад”, као и награду руководиоцу Драмског студија Милану Плетлу за педагошки рад с младим глумцима.

Фото: Приватна архива

Мешовити хор, који води диригенткиња Дуња Деурић, са 27. интернационалних хорских свечаности у Нишу од 5. до 8. јула, у организацији Нишког културног центра и Српске хорске асоцијације, вратио се с наградама за најперспективнијег младог диригента и за осмишљеност, музикалност и целовитост сценског наступа.


Планови за нову сезону

С јесени крећу и припреме за предстојеће догађаје, од којих је један Фестивал академских позоришта Србије, 21. по реду, који окупља драмске групе из свих универзитетских центара у Србији, али и шире, па очекују да ће им се на Малој сцени Позоришта младих придружити Драмски студио „Даске” из Центра за образовање и културу из Лакташа. Традиционална манифестација, подржана од Сектора Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије за ученички и студентски стандард, а названа Дани културе на Универзитету у Новом Саду „Култус 08”, биће прилика за наступе њихових првих састава и афирмисање различитих музичких праваца широм нашег града.

– Актуелна је припрема Мешовитог хора за Међународни хорски фестивал „Цанта ал мар 2018” у Шпанији, који се одржава од 24. до 28. октобра, где ћемо се такмичити у две категорије, као мешовити камерни и као хор духовне музике – додала је Јулијана Константиновић.


Ансамбл народних игара и песама учествовао је на два фестивала, од 5. до 9. јула на „Инимилору” у Темишвару, под покровитељством Унеска, а онда од 10. до 15. јула на 33. интернационалном фолклорном митингу у Пољској, чији је организатор Ансамбл игара и песама из Лублина. Затим су 28. јула чланови Фолклорног ансамбла ветерана, Женске групе певача и Великог народног оркестра наступили на 11. фестивалу музике и игре у Чонграду, а 12. августа с две кореографије и на 15. „Срем фолк фесту” на сремскомитровачком Житном тргу, где је учествовало 20 ансамбала из 13 земаља. Последње у успешном низу је учешће на свечаности поводом обележавања 650 година постојања града Кечкемета 20. августа, на којој су „Соњини” чланови извели пригодан културно-уметнички програм, дочаравши шароликост нација које живе у АП Војводини.

Чувени оркестар хармоника, који води диригент Горан Пенић, имао је врло плодну сезону. Пре свега, 19. априла одржао је концерт у Основној школи „Светозар Марковић Тоза” с циљем популаризације хармонике код деце и омладине.

– Хармоника се претежно доживљава као инструмент за извођење народне музике, а волела бих да сви који то мисле дођу на један од спектакуларних концерата нашег оркестра и чују различита дела и транскрипције познатих светских, али и домаћих композитора – објаснила је Јулијана Константиновић.  

Са 43. међународног сусрета хармоникаша у Пули, одржаног од 25. до 28. априла, донели су прву награду у категорији оркестара, а 8. маја одржали су концерт у суботичкој Градској већници, у сарадњи с Удружењем „Електа”, које им је прошле године помогло да издају ЦД. Циљ наступа у сали Дома оружаних снага БиХ у Сарајеву 19. маја с ученицима Одсека хармонике Основне музичке и балетске школе „Ново Сарајево” био је да се успостави дугорочна сарадња и презентује музицирање на хармоници, али и да „Соњини” хармоникаши обиђу град у којем никад нису гостовали.

Фото: Приватна архива

Убрзо после тога, 30. маја, чекало их је појављивање у кањишкој Римокатоличкој великој цркви, а 5. јуна у новосадском Еђшегу, где су извели 30-минутни програм поводом прославе 60 година Одсека хармонике Музичке школе „Исидор Бајић”, са чијим су се репертоаром својевремено представили у Пули.

– Наша велика акција је и хуманитарни концерт у сали Пословног центра НИС-а 27. јуна, кад смо сакупљали приход за нашу чланицу Драгану Станимиров, 20-годишњу пијанисткињу која је, нажалост, тешко болесна и тренутно се лечи у Истанбулу – каже наша саговорница.

Недостатак новца могао би озбиљно угрозити опстанак тог друштва, као и многих других, која су важни едукативни центри за младе таленте и својеврсни чувари нематеријалног културног наслеђа. Да би били видљивији у друштву, али и привукли нове чланове, посебно младе из мањих средина који долазе овамо на студије, а имају претходно искуство у културно-уметничким друштвима или секцијама, осми-

слили су „Соњине дане отворених врата”, показавши суграђанима и љубитељима тих уметности како раде на пробама и каква енергија влада међу њима. Као помак након вишедеценијског боравка у сутерену зграде ФТН-а, у Улици др Владимира Перића Валтера 3, жељно ишчекују нову зграду Студентског културног центра, где би требало да се нађу и просторије АКУД УНС-а „Соња Маринковић”.

С. Милачић

Фото: приватна архива

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести