Дневник на старту 44. Фрушкогорског маратона

Свеже суботње јутро најављивало је пријатно време, таман како треба за љубитеље спорта и природних вредности, када је и почела најстарија манифестација у Европи таквог типа - Фрушкогорски маратон са стартном и циљном позицијом на врху Поповице.
С. Шушњевић/Фрушкогортски маратон
Фото: С. Шушњевић/Фрушкогортски маратон

Маратон броји 19 стаза које се крећу од 10 километара па све до 135, док је једна од четири километра намењена за децу до четири године. Пешачења и такмичења настављају се и данас, када ће бити отворена и дечја стаза, док је част отварања манифестације ове године припала председници Скупштине Града Новог Сада Јелени Маринковић - Радомировић.

- Град дефинитивно може да се похвали тиме што имамо бројне спортско – рекреативне манифестације током читаве године – каже Маринковић Радомировић. - Фрушкогорски маратон је међународног карактера, спада у манифестације које имају озбиљну традицију и са поносом треба истаћи чињеницу да је један од најстаријих у Европи. Од 1978. године, када је одржан први Фрушкогорски маратон, до данас се непрекидно развија, не само у организационом смислу већ и по бројности учесника, а оно што је битно истаћи је да учесници имају прилику да уживају у природи, виде пуно тога, забаве се и промовишу здраве стилове живота. Нови Сад сваке године подржава реализацију манифестације, у чему помажу и сва градска предузећа. Многе генерације су имале прилику да посете обронке Фрушке горе и тако постану део историје Фрушкогорског маратона , а они који су први пут ту могу, на лицу места, да сведоче једној оправданој популарности манифестације.

Фото: С. Шушњевић/Фрушкогортски маратон

Директор Фрушкогорског маратона Ненад Сударов истакао је чињеницу да данашњи догађај представља наставак традиције која баштини последње 44 године. И време је послужило, те се он нада да ће се сви који су дошли на рекреацију и дружење у природном амбијенту Фрушке горе лепо провести и вратити у град пуни лепих утисака.

- Мислим да свима недостаје физичка активност на отвореном, како би се решили свакодневног стреса ком смо изложени – казао је Сударов. -  Немамо још увек коначан број учесника у рекреативном смислу, док је 370 пријављених који иду на дуже такмичарске стазе – рекао је Сударов. – До сада је било око 1.100 онлајн пријава оних који ће данас проћи стазама, испод 42 километра, а пријаве још трају овде, на лицу места. Има доста странаца, али је добар део њих, због целе ситуације са пандемијом коронавируса и поштравања мера у околним земљама, своју пријаву пребацило за 7. мај наредне године, када ће бити реализовано 45. издање маратона.


Упорна Кикинђанка

Кикинђанка Оливера Вучковић Попов је четири пута била на маратону и то је прво учествовала као пешак, а најдужа стаза коју је прешла била је на 32 километра. Од прошле године је почела да трчи стазом од 10 километара, те ће тако и ове године да се опроба у тој дисциплини.

- Иначе сам рекреативац, идем на аеробике и рекреације за жене, а у последње четири године сваки дан и трчим, уз око шест километара пешачења – одлучна и спремна за свој подвиг каже Вучковић Попов. - Организатори маратона имају током године тренинге, спремајући нас тако за оно што нас чека у природи, па некада учествујем у томе. Трчала сам по Дивчибарама и Тари и могу рећи да ми некада неке стазе на Фрушкој гори буду доста теже.


Председник планинарског савеза Србије Исо Планић поносно истиче да традиција која траје деценијама налаже да се и маратон организује у складу са највишим стандардима за тај тип манифестације, захваливши се Граду и спонзорима који помажу у томе.

- Готово читав Планинарски савез Војводине, односно преко 15 клубова учествује у организацији са једном огромном енергијом и великим ентузијазмом – срдачан је наш Планић, захваливши се и свим волонтерима који марљиво, током читаве године раде, не би ли стазе биле уредне, обележене и спремне за планинаре. - У овој ситуацији у којој се налазимо можемо само пожелети да се наредних година поврати она  масовност манифестације коју смо некада имали, када смо бројали преко 15.000 учесника.а у овом лепо дану бих свима пожелео сигуран корак.

Он је апеловао на све присутне да на стази чувају ред и чистоћу, те и да не остављају отпатке за собом, јер Фрушка гора треба да остане онаква каквом су је затекли.

- Као и сваке претходне године, трудимо се да организацију подигнемо на виши ниво како за рекреативце, тако и за такмичаре, узимајући у обзир то да је планинарство најбезбеднији спорт на свету – објашњава председник Планинарског  - смучарског друштва “Железничар” Недељко Родић. - Тако водимо рачуна и о оним професионалцима који долазе на Фрушкогорски маратон, како би скупљали бодове за незванично светско првенство, односно трку око Мон Блана. Долазе људи из свих делова Србије и околних земаља.

Како каже, планинарски маратон је један од највећих брендова у спортском смислу, не само за Град већ за целу Србију. Свакако је најбројнија спортска манифестација која се реализује 44 године.

Фото: С. Шушњевић/Фрушкогортски маратон

Међу планинарима је владала позитивна атмосфера, весели и насмејани, сви су били спремни да шетају и уживају

у чарима нашег најстаријег Националног парка. Неки су проверавали кондицију и амбициозно су, у односу на претходне походе, повећали километражу коју требају да пређу, сматрајући да су у топ физичкој форми.

- У Нови Сад сам дошао због факса који сам и завршио, а на Фрушкогорском маратону сам тринаесту годину за редом и сад ћу први пут ићи стазом од 108 километара – открива нам Бранислав Јовичић из Пећинаца. - До сада сам ишао стазама од 42 и 59 километара. Увек тренирам и у доброј сам кондицији, али за маратон кренем интензивније да се спремам два месеца пре. Сведок сам да су стазе изузетно тешке, поготово оне екстремне од 42 и 134 километра.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести