Дом здравља обележио дан прве помоћи: Знање које спасава живот

Поводом Светског дана прве помоћи, који се обележава 11. септембра, Дом здравља „Нови Сад” се на симболичан начин прикључио прослави тог датума, позивајући грађане и радне организације да се информишу и пријаве за обуку из прве помоћи.
pomoc ck
Фото: ЦК НС

По речима главног техничара Дома здравља и координатора прве помоћи Ненада Вукаса, имамо много саобраћајних незгода  те је препорука да што више људи прође обуку, како би што више живота било спасено.

„Некада су ђаци у школама учили како да примене прву помоћ, временом се, нажалост, тај предмет изгубио, али се на разне начине покушава грађанима надоместити знање јер је доказано да мере прве помоћи указане на време и на квалитетан начин спасавају живот“, казао је Вукас.

„Битно истаћи да постоје животно угожавајућа стања која заузимају први ред хитности, када се на лицу места мора приступити спасавању док не дође Хитна помоћ, те је и из тих разлога веома битно да што више људи уме да се снађе у таквој ситуацији.“

По његовим речима, постоје две врсте обуке: основни и напредни програм. Основни програм званично траје шест школских часова и обухваћено је девет тема, а највише се базира на упознавању с мерама прве помоћи. Обично су то компресије грудног коша, вештачко дисање, постав­љање особе у бочни положај, уз објашњење да се тако поставља особа која дише, али је без свести.


Помози, не оклевај

„Осмислили смо пројекат „Помози, не оклевај”, који је прихваћен у Комисији за здрав­ство, а којим је предвиђена обука запослених у осам до десет школа“, рекао је Ненада Вукас.

„Планирано је да обуку за реаговање у случају напрасне смрти прође између 160 до 200 професора, наставника, директора и осталих запослених у школама.“


„Имамо и напредни програм, који похађају људи у организованим групама“, рекао је Вукас.

„То су углавном запослени у фирмама у којима постоји повећан ризик од повреда, попут оних које раде на градилиштима, на радним местима на којима постоји могућност пада с висине, удара струје и слично, затим оних који раде у магацинима.“ 

Како је рекао наш саговорник, на вежбама се учи о различитим темама, па полазници уче како да препознају напрасну смрт и крену с компресијама грудног коша и вештачким дисањем, позову Хитну помоћ. У теми крварења, битно је препознати о ком је типу крварења реч да би се оно што пре и на прави начин зауставило. Осим тога, учи се и о опекотинама, гушењима...

Врата Дома здравља су отворена за све грађане током целе године, а како је рекао наш саговорник, биће понуђени термини за обуку у објектима на Лиману и у Руменачкој улици. Они који желе да науче како да помогну особи у невољи, могу се пријавити на бројеве 4879-016 или 064/818-98-20.

И. Миклош

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести