Избегнута најезда речних комараца, стижу кућни

Упркос хиперпродукцији речних комараца, каква у овом делу Европе није заблежена деценијама, “Циклонизација” је пре недељу дана успела да обузда њихово неконтролисано размножавање и да урбано подручје Новог Сада очисти од ове врсте крвопија.
y
Фото: Ciklonizacija

Менаџер за односе са јавношћу “Циклонизације” Дарио Аћимовић каже да је четири месеца систематских ларвицидних и третмана против одраслих комараца са земље, воде и из ваздуха дало жељене резултате. У урбаном делу града избегнута је велика најезда, а питање је дана када ће исто бити и у приградским насељима и селима. Како је објаснио, овогодишњи метеоролошки услови били су изузетно погодни за размножавање комараца.

- Хиперпродукција са којом смо суочени, а која се не памти деценијама, не само у Србији него и у околним земљама, је на нивоу елементарне непогоде - упозорио је Дарио Аћимовић. - Ипак, због правовремене реакције и третмана који су се свакодневно изводили стање у Новом Саду је било прихватљиво. У претходних месец дана, изведено је шест свеобухватних, комбинованих третмана против одраслих комараца из ваздуха, са воде и земље. Осим тога, Нови Сад је једини град у овом делу Европе који има на располагању сву потребну механизацију за третмане, као и два авиона и хеликоптер. Уз ваздушну флоту “Циклонизација” користи и другу опрему коју већина фирми не поседује, као што су амфибијска возила и чамци, а располаже и са више десетина савремених УЛВ генератора постављених на теренска возила, камионете и пикапове.

Према његовим речима, борбу против речних комараца отежавало је и то што су они добри летачи и лако преваљују више десетина километара, те су све време пристизале нове јединке с Фрушке Горе и из Ковиљског рита који се налазе на териоторији Националног парка и заштићеног подручја где није дозвољен третман против комараца.

Наравно, то не значи да је борба с комарцима завршена, јер је претходних дана забележен пораст броја урбаних, односно кућних комараца.

- Ова врста је преносилац вируса Западног Нила, а како су у неким деловима Војводине претходних недеља пронађене јединке заражене тим вирусом, и то месец дана раније него у уобичајеним сезонама, очекујемо да ће борба и с том врстом комараца бити свакодневна - напомиње Аћимовић и истиче да Нови Сад осим што се активно бори против комараца, спада у ретке градове који издвајају новац за стално праћење бројности и заржености комараца током сезоне на територији града.

Фото: Ciklonizacija

Не гајите крвопије у двориштима

Менаџер за односе са јавношћу “Циклонизације” Дарио Аћимовић објашњава да је преносник вируса Западног Нила кућни комарац који живи у близини канала, бара, мањих водених површина, влажним подрумима... Према његовим речима из једне чаше или конзерве са водом може да се излегне више од 300 комараца за само седам дана.

- Како би спречили њихово размножавање у двориштима саветујемо да током сезоне грађани једном недељно испразне кофе с водом, уклоне старе гуме, конзерве, тегле и све остале предмете у којима се задржава вода, да ставе мреже на вентилационе отворе и побољшају заптивање шахтова, септичких јама и кишњичара – каже Аћимовић и апелује да се канали чисте од корова и отпадака како би били проточни, те да се провери да ли су олуци запушени опалим лишћем или другим материјалом.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести