Јапанска уметница Такако Јамото у Новом Саду

НОВИ САД: Јапанска уметница Такако Јамото из Токија је, у оквиру резиденцијалног програма „Уметник у гостима“, посетила наш град и јуче одржала радионицу савијања папира – оригамија у Културној станици „Свилара“.
takako jamoto
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Такако је дипломирала на Факултету визуелних и извођачких уметности у Токију, а оригами, како је рекла, обожава одмалена. Та позната јапанска вештина пружила јој прилику да упознаје друге културе, показујући своју.

У Јапану деца бирају да ли ће се бавити оригамијем, цртањем или неким спортом, рекла је Такако.

Када сам била дете, додала је, било ми је сасвим нормално да имам папире за оригами, да их савијам и играм се њима.

Тада још нисам била свесна тога да могу ширити јапанску културу у иностранству показујући како се папир савија. Надам се да ће људи који буду посетили радионице са мном направити нешто што до сад нису, да ћемо бити смели и да се нећемо плашити да покажемо своју креативност, казала је гошћа.

Такако је, након завршетка студија, отпутовала у Ирску, где је на улици пролазницима показивала уметност савијања папира, а обишла је и друге земље.

Била сам до сада у Чешкој, Грчкој, Црној Гори, Хрватској, Македонији и Албанији, а почетком априла дошла сам у Србију, објаснила је уметница.

Како је додала, интересовање за оригами зависи од самих личности, а обично буду веома заинтересовани, седе око ње и желе да науче.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

За мене је најбољи тренутак кад се људи отворе, поготово деца. Имала сам и једну занимљиву реакцију док сам показивала како се прави јапанско оружје, такозвана јапанска звезда: један од учесника је изјавио да је против оружја и не жели да га прави, присетила се Такако.

Програм „Уметник у гостима“ представља заједнички пројекат Фондације „Нови Сад 2021” и организације „ЕУ–Јапан фест“. Идеја програма „Уметник у гостима“ је интернационализација локалне уметничке сцене, едукација и умрежавање локалних уметника и организација с иностраним. Кроз тај програм Фондација подржава новосадске уметнике да реализују одлазеће резиденције, али омогућава и страним уметницима да дођу у Нови Сад и да кроз рад с локалним уметницима размене искуства и знања.

У Новом Саду сам обишла Културну станицу „Еђшег“, шетала сам и улицама, а у Милетићевој су ми показали место које представља највишу тачку града. У вашем граду ми се највише свиђа то што је све равно, а док шетам, могу да видим небо јер су зграде довољно ниске, за разлику од амбијента у Токију, закључила је Такако.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести