Карловачка гимназија и Хилда Бански лауреати Фондације „Завичајна кућа”

Признање за честитост, награда  Фондације за заштиту завичајног наслеђа Подунавских Шваба „Завичајна кућа”, ове године отишло је у руке Крловачкој гимназији и Хилди Бански, васпитачици у пензији из Кикинде.
1
Фото: Директор Гимназије Радован Ковачевић примио признање

То признање, јединствено у Србији и окружењу, Фондација је установила пре три године и додељује га појединцима и установама, организацијама и удружењима чије су идеје и активности у дужем периоду препознате као допринос толеранцији, добросуседским односима и суживоту с другим и другачијим.

Како је у суботу на свечаности приређеној у Карловачкој гимназији ради доделе награда рекао председник Фондације Стјепан А. Седер, Хилда Бански, рођена 1940. године у Хетину, у породици немачког порекла, у најранијем детињству провела је неколико година у логорима за Немце, искусивши све страхоте типичне за таква места. Упркос томе, успела је, „што би успело ретко ком човеку, да превазиђе све неправде, страхове, боравак у логорима, смрти блиских и свих других људи, који су је окруживали... Успела је да опрости људима и времену који су јој те неправде нанели и да се несебично да новом животу у који је веровала и даривала му сву себе“.

Фото: Хилда Бански добитница у категорији појединаца

Образлажући одлуку по којој је најстарија српска гимназија понела  то признање у другој категорији добитника, некадашња њена професорка Нада Стојшин и председница Управног одбора Фондације, подсетила је на историјат те установе старе 228 година и битне чињенице, поручујући да је значај Карловачке гимназије изузетан и да зато треба да будемо достојни времена које је иза нас, али и времена које је испред.  


Прота Голијан први добитник

Први добитници признања за честитост били су 2017. прота Милорад Голијан из Ноћаја и Хуманитарно удружење Немаца „Герхард” из Сомбора. Лане су се на ту листу уписали књижевник Томислав Кетиг из Новог Сада и  „Гетеов иститут” из Београда. Прошле године награда је постхумно додељена и новинару Ласлу Тоту.


На суботњој свечаности додељене су и захвалнице и дипломе, те новчане награде ауторима три најбоља рада на тему добросуседских односа и суживота с другим и другачијим, који Фондација четврту годину заредом расписује у намери да упозна младе с том идејом. Прву награду и 30.000 динара освојила је Јована Ћулибрк из Оyака, 20.000 динара и друго место припало је Јовану Перићу из Сомбора, а 10.000 динара трећепласираној Невени Јовчић из Зрењанина. Захвалнице су добили Марија Куруцки из Сомбора, Јована Шћепановић и Јасмина Шајин из Сечња, Ивана Охмут из Сремске Митровице, Огњен Шијак из Зрењанина, Монета Цанер из Кикинде и Наталија Ђорђевић из Сремских Карловаца. На овогодишњи конкурс намењен младима између 15 и 21 године пристигло је 45 радова. Аутори десет најбољих провели су у суботу цео дан у Карловцима у организацији Фондације. 

Свечаност је музицирањем увеличао бенд “Херценшлус”.

Фото: Ђ. Радивојевић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести