Kолико кошта венчање: Нема свадбе без 5.000 евра

Приближава се зима, а са хладним временом почињу и венчања. Како кажу љубав нема цену. Међутим, са том тврдњом се не би сложила већина новопечених брачних парова, јер издаци за свадбу нису мали.
Venčanje, pripreme Foto: Youtube/printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Наравно, најјефтиније је у кућном издању али већина се одлучује да се венчање одржи пред званицама у локалима. Тада цифра може да буде изузетно папрена. Код нас је уобичајно да присуствује око 100 званица. Има специјалзових локала који се баве само изнаљмивањем простора за прославе, али то раде и многи ресторани.

Након што се направи списак гостију ваља потражити место где ће се званице добро провести, али и јести. Ресторани се најчешће резервишу у односу на број гостију и врсти захтева. Просечна цена изнајмљивања простора углавном износи око 22 евра, у шта је урачунат комплетан мени са пређелом, главним јелом, пићем и кафом. Најчешће је то један аперитив и пола литре вина по особи. После поноћи се служи углавном сарма. Ако има додатних захтева то се посебно наплаћује.

Наравно, свака млада се највише радује савршеној венчаници у којој ће изгледа бајковито, међутим, такве умеју да буду и цене. Оне зависе од врсте тканине, детаља, од колекције. Уколико се одлуче за куповину хаљине из снова морају издвојити барем 500 евра. Ако прихвате изнајмљивање венчанице, уштедеће око 300 евра. Што се тиче свечаног одела, младожење ће проћи много „безболније“.Одело заједно са кошуљом, каишем и ципелама могу се наћи по цени од око 160 евра. Када одлуче шта ће обући, време је да младенци изаберу бурме. Обично су то златене, а у зависности од тежине, ширине, врсте драгог камења одређеју се и цена, а крећу се од 160 до више од 1.000 евра.

За добро весеље и провод  треба  „одрешити кесу“ и издвојити барем 100 евра по музичару, а за фотографа 110 евра.Поред тога многи смету с ума велики број ситница које употпуњују свадбу. Тако је за торту неопходно издвојити око 10 евра по килограму, за бидермајер 20, а за кићење сватова близу 100 евра.

Такса за венчање код матичара је 500 динара, а ако се та церемонија обавља у локалу где се одржава прослава, ваља платити  додатних  9.000 динара. За оне који не желе да троше време и живце на планирање,  све то одрадиће агенције које се баве организовањем прослава за око 500 евра.

Ова рачуница многе ће натерати да размисле о дизању кредита. Иако за јпросечну свадбу у Србији треба издвојити око 5.000 евра, већина младенаца ипак сматра да на венчању не треба штедети, јер је то један од најлепших дана, који остаје у сећању до краја живота.       

С. Ковач

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести