Малишани очистили обалу Дунава и шеталиште код Каменичког парка

НОВИ САД: Ученици ОШ "Јован Јовановић Змај" из Сремске Каменице очистили су јуче обалу Дунава и шеталиште код Каменичког парка.
m
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Акција је организована у оквиру пројекта "Зелене иницијативе за зелени Нови Сад", чији је циљ информисање грађана о начинима ублажавања последица климатских промена.

Непосредан повод за ову акцију је отпад који је нанесен услед опадања нивоа, те је било неопходно да се смеће уклони како не би завршило у Каменичком парку, зеленој оази, одморишту и споменику природе.

- Установили смо да постоји потреба да едукујемо грађане о климатским променама јер смо увидели да је код наших суграђана знање на незавидном нивоу - истакла је координаторка пројекта Александра Вујић. - Тако смо одлучили да информишемо различите циљне групе, јер је већина њих изразила жељу да се прикључи акцијама уколико би их неко организовао.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Она додаје и да је Покрет горана Новог Сада прошле године приредио акцију чишћења у Ковиљско-петроварадинском риту (на сремској страни), док ће у новембру организовати и садњу дрвећа.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Вредне ученике шестог и седмог разреда предводила је наставница биологије Виолета Јововић и напоменула да малишанима није био мотив да добију високе оцене, већ да имају чисто шеталиште у будућности.


О значају градских паркова

Предавање на тему „Зашто су важни градски паркови и зелени простори за ублажавање последица климатских промена” одржао је др Игор Стаменковић јуче у свечаној сали Гимназије „Јован Јовановић Змај”.

Ученици су имали прилике да кроз стручно предавање и занимљиве видео анимације боље разумеју шта су климатске промене и на који начин се могу ублажити њихове последице, што их може подстакнути на даље бављење овом темом у будућности.


Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

- Покушавам да их научим колико нам је природа важна и шта све добијамо од ње - рекла је Јововић. - Желимо да заједничким снагама очистимо део обале наше реке, а деца су активна и вољна да учествују.

Осим ученика, који су одрадили највећи део посла, било је и неколико добровољаца, међу којима су се нашле и две пријатељице руске националности. Настја и Ана су путем друштвених мрежа чуле за јучерашњу акцију, те су се договриле да помогну у чишћењу приобаља Дунава.

Пројекат „Зелене иницијативе за зелени Нови Сад” део је програма „Снажно зелено” који финансира Европска унија, а реализује Београдска отворена школа у сарадњи са Младим истраживачима и Инжењерима заштите животне средине. 

А. Чегар

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести