Нови Сад 1. у региону проглашен Градом влажних станишта!
На међународној Конференцији у Зимбабвеу НОВИ САД ПРЕДСТАВИО ПЛАНОВЕ ЗАШТИТЕ БИОДИВЕРЗИТЕТА
На међународној Конференцији о заштити влажних станишта, која се одржава у Зимбабвеу Град Нови Сад је представио планове заштите биодиверзитета, као први град у региону који је проглашен Градом влажних станишта.
Чланица Градског већа за заштиту животне средине Вања Петковић и представници Градске управе за заштиту животне средине део су званичне државне делегације предвођене министарком за заштиту животне средине Саром Павков. У оквиру Коференције Новом Саду је као једном од 31 новоакредитована града у свету уручен сертификт, чиме је званично постао члан Форума градова влажних станишта.
Нови Сад је један од 74 града у свету који су добили ову акредитацију за посвећеност заштити влажних подручја, као што су Ковиљско-петроварадински рит, Бегачка јама и друга станишта дуж Дунава, која су кључна за очување биодиверзитета. Учешће Града на овом међународном скупу потврђује нашу посвећеност одрживим еколошким решењима, као и спремност на сарадњу с националним и међународним партнерима у циљу заштите животне средине, изјавила је Вања Петковић нагласивши да је Нови Сад, веома посвећен заштити животне средине, што доказују и велика годишња издвајања из буџета у ту област.
У оквиру конференције на Специјалној седници о новоакредитованим градовима влажних станишта делегација града Новог Сада одржала је презентацију о очувању ексистема мочвара.
Као други по величини град у Србији, Нови Сад је у потпуности посвећен очувању својих виталних екосистема мочвара. Град активно штити преко 5.100 хектара мочвара, које укључују међународно признато Рамсарско подручје, Ковиљско-петроварадински рит, и значајни парк природе, Бегечка јама. Ови напори одражавају посвећеност Града еколошкој одрживости и биодиверзитету – истакунуто је током презентације која је обухватила и економске користи града од одрживог туризма, као и на појашњење правних оквира за заштиту мочварних екосистема.
Влажна станишта су један од најважнијих екосистема на планети, јер обезбеђују свежу воду, храну и грађевински материјал, а имају и кључну улогу у заштити од поплава, допуњавању подземних вода и ублажавању последица климатских промена и њихова заштита је изузетно значајна, истакли су учесници Форума, који окупља креаторе политика, научнике и представнике локалних самоуправа из различитих делова света.