На протесту на Шодрошу приведено неколико особа

НОВИ САД: Група активиста, који се противе изградњи новог моста на Дунаву, на месту Шодрошу у Новом Саду, окупила се јутрос на том месту, у покушају да заустави постављање заштитне ограде, у оквиру припрема терена за градњу, а неколико особа је приведено.
1
Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

Јутрос око шест сати, радници кинеске компаније ЦРБЦ су стигли на Шодрош и након постављених неколико лимених ограда, њихов рад прекинули су активисти који већ четири и по месеца кампују у шуми између Дунава и асфалтног пута који спаја новосадско насеље Телеп са Рибарским острвом, јавља Тањугов извештач.

Полиција је, према званичним информацијама, јутрос око 7.30 изашла на Шодорш по пријави активиста да непозната лица постављају ограду у шуми.

Активисти не желе да напусте Шодрош, док из полиције кажу да ће, уколико буде било потребе, бити примењене све расположиве могућности како би се радови на постављању заштитне ограде око планираног градилишта наставили.

До сада је седам особа приведено, међу којима су три жене и један старији мушкарац, јавља извештач Танјуг.

Полиција је одгурала активисте дубоку у шуму, омогућивши извођачима радова да наставе са постављањем ограде.

Радници кинеске компаније ЦРБЦ под полиције заштитом раде анализу конфигурације терена.

Како су пренели медији, јутрос је, током снимања прилога на Шодрошу нападнута уредница Новосадске телевизије Емилија Марић.

Грађани који су против изградње моста на том месту нису се званично обраћали поводом самог скупа, али су на фејсбук страници “Еколошки фронф Нови Сад” изнели своје услове и захтеве како би се протест окончао, а они се повукли са Шодорша.

Они су јуче блокирали пут који пролази поред локалитета Шодрош ка Рибарском острву након информација да би радови на постављању ограде могли почети већ тада, али до тога није дошло.

Део опозиције траже да се пусте приведени на Шодрошу

Део опозиције у Скупштини Србије, затражио је да се активисти приведени у Новом Саду током протеста на Шодрошу, пусте на слободу, сагласни са њима у противљењу пројекту изградње моста на том месту.

Посланик Борислав Новаковић из Народне странке, рекао је новинарима у парламенту, да власт не жели да разговара ни са грађанима, ни са политичким активистима око најважнијих инвестиција, тврдећи да је градња моста на том месту у Новом Саду спорна, како каже, у правном, економском и политичком делу.

Мост гради кинеска компанија ЦРБЦ, а Новаковић је замерио што се, каже, све инвестиције са Кинезима проглашавају инвестицијама од националног значаја, а тиме како каже избегава могућност примене Закона о јавним набавкама што је "коруптивни модел, под окриљем државе".

Казао је да ни грађани Новог Сада, ни стручна јавност нису имали прилике да виде како ће мост изгледати архитектонски, нити је о том пројекту отворена јавна расправа.

Навео је и да се изградња тог моста, као и Фрушкогорски коридор, ради из кинеског кредита, па онда каже, долазимо у ситуацију са "нама остаје дуг, а Кинезима добит“, казао је Новаковић.

Он је навео да је сваки мост добродошао, али да је "скандалозан" начин на који се овај гради.

Јанко Веселиновић из "Уједињених" рекао је да се том инвестицијом уништава последња зелена оаза у Новом саду, те да пројекат може да угрози заштиту од поплава Новог Сада.

Посланик "Морамо - Заједно" Небојша Зеленовић изнео је захтев да се сви приведени пусте из притвора, те додао да његов колега Александар Јовановић Цхута неће данас присуствовати заседању скупштине, управо зато што је остао у Новом Саду.

Посланик ДС Срђан Миливојевић, као члан Одбора за људска и мањинска права, казао је да ће данас захтевати хитну седницу тог Одбора јер се, каже "људи хапсе и воде у притвор у Новом Саду, док су у Мајданпеку у затвору".

Радомир Лазовић, из посланичке групе "Не давимо Београд", упутио је подршку грађанима у Новом Саду, наводећи да "не треба грађани да се плаше, већ они који крше законе".

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести