На сајму запошљавања најтраженији трговци и радници у производњи

На Сајму запошљавања, који је одржан у „Мастер центру” Новосадског сајма, незапослени су могли да пронађу радно место на више од 1.100 слободних позиција код 60 послодаваца.
ф
Фото: Дневник/В. Фифа

Сајам је 30. пут организовала Национална служба за запошљавање, у сарадњи с Градом. По речима саветнице за каријерно информисање и портпаролке филијале Нови Сад НСЗ-а Ђурђине Мачак, понуда послова је увек разноврсна па сви који посете сајам могу и да пронађу позицију за себе.

– Данас се на Сајму највише траже радници у трговини, производњи, у машинској индустрији, они електроструке, као и радници у области угоститељства, грађевине, а могу се пронаћи и понуде за програмере, дефектологе, логопеде, економисте, технологе и многе друге – објаснила је Ђурђина Мачак, додавши да су се до сада на сајмовима запошљавања највише запошљавали трговци, радници у угоститељству и производњи. – Сајмови запошљавања су се показали као врло добра и ефикасна мера активне политике запошљавања. Можемо да кажемо да отприлике сваки четврти посетилац који дође на Сајам у року од шест месеци и пронађе посао. Ми смо прошле године организовали два сајма запошљавања и посетило их је око 5.000 незапослених. Директан резултат је био да се запослило њих 1.260.

Прошле године смо организовали два сајма запошљавања и посетило их је око 5.000 незапослених. Директан резултат је био да се запослило њих 1.260 (Ђурђине Мачак)

Посетиоци су имали прилику да се информишу о мерама активне политике које је НСЗ недавно расписао, а за које могу да конкуришу. Осим тога, пошто се истовремено на Новосадском сајму одржавао и Сајам образовања, могли су добит и информације од запослених у НСЗ-у о тренутном стању на тржишту рада, о занимањима која су тражена или нису, те каква су предвиђања за будући период. Такође, ученици и њихови родитељи могли су од саветника НСЗ-а за планирање каријере добити смернице о томе на који начин да бирају своје будуће занимање у складу с потребама тржишта рада.

Међу послодавцима који су на Сајму тражили стручан кадар била је и компанија „Благојевић”, увозник и дистрибутер асортимана „Филипс”. Њихов ИТ менаyер Војислав Перић рекао је да су у последњих пет година на тај начин примили једног економисту и четири инжењера.

Фото: Дневник/В. Фифа

– Компанија „Благојевић” данас тражи комерцијалисте, комерцијалног директора и електроинжењере – казао је Перић. – Имамо велики проблем последњих година јер је тешко наћи висококвалификовану радну снагу, која је спремна да се упусти у нешто ново, у неки изазов. Углавном људи траже или чисто физикалисање или они који су школовани ретко излазе на оваква места. Ретко се јављају сами, ретко имају иницијативу да их неко примети. Заврше факултет, а не знају да се снађу. Посла има за оне који желе да раде.

Крајем фебруара на евиденцији НСЗ-а – филијале Нови Сад било је 14.623 незапослених, што је око седам одсто мање него у истом периоду прошле године. Незапослених жена је у тој статистици више, а стручних радника међу онима који су без посла има 81 одсто, а нестручних 19. Младих до 30 година је не евиденцији незапослених било 18,2 одсто, а старијих од 50 година 34,4 одсто.

В. Бијелић

АНКЕТА

ЈЕСТЕ ЛИ ИМАЛИ ПРИЛИКУ ДА ТРАЖИТЕ ПОСАО НА САЈМУ ЗАПОШЉАВАЊА?

Владимир Ђурић, дипломирани економиста:

– Први пут сам на Сајму запошљавања. Дошао сам из иностранства и сада тражим посао у својој земљи. Прижељкујем посао у струци, односно волео бих да радим у економији, маркетингу и осигурању. Чујем да је много боља прилика сада него раније. Пре него што сам отишао у иностранство, било је много теже да се нађе посао него данас. Више је шанси данас. Јавио сам се на Биро и понудили су ми да дођем на сајам.

Ана Биргеш, архитекткиња:

– Тражим разне послове јер сам радила у разним областима. Тражим позиције у невладином сектору, а такође и у струци. Користим сва своја знања. Нисам овде први пут, била сам већ пре неколико година и нашла сам посао. Није компликовано пронаћи посао, али је веома корисно када можете да поразговарате директно с послодавцима. Доста значи када се поприча о томе шта њима конкретно треба.

Никола Рогић, ЦНЦ оператер у фабрици:

– Долазио сам више пута на Сајам запошљавања. Тешко може да се нађе посао на овај начин, данас за све треба да имаш везе. Ипак, надам се да ћу имати прилику да нађем посао данас јер до сада нисам успевао. Хтео бих да се вратим у своју струку, мастер менаyер сам у туризму, и бавио сам се 16 година туризмом. Највише због финансијске ситуције сам променио занимање и радим сада посао који не захтева велико знање.

Драгана Деспотовић, дипломирана инжењерка рачунарства и информатике:

– Дошла сам на Сајам да бих нашла посао. Свиђа ми се веома овај концепт и први пут сам овде. Овако се даје могућност људима да се запосле, а да не иде све преко неких веза. Има доста могућности и потрудићу се да оставим добар утисак на послодавце. ИТ је данас веома тражен, мада је то широк појам. Многи траже искуство, али има и оних који су спремни да пруже прилилу за учење и без радног искуства.

В. Бијелић

Фото: В. Фифа

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести