Новосадска цветна пијаца броји око 2.800 чланова на Фејсбуку

НОВИ САД: С обзиром на то да се манифестација „Новосадска цветна пијаца” због новонастале ситуације с коронавирусом не може одржати, Покрет горана Новог Сада је још 31. марта основао истоимену „Фејсбук” групу која сада има око 2.800 чланова – љубитеља цвећа.
c
Фото: Novosadska cvetna pijaca

Та група је замишљена тако да се произвођачи и продавци споје с купцима, а у оквиру ње су, осим излагача цвећа и садница, и продавци опреме за хортикултуру, меда и здравствено безбедне хране, козметике, као и старих и уметничких заната.

При самом оснивању те групе, Покрет горана Новог Сада је изложио сва правила и упутства, и напоменуо да је група креирана за оглашавање производа само излагача који излажу на манифестацијама које они организују. Из тог разлога, објаве у тој групи морају проћи кроз проверу и одобравање администратора групе. Од продаваца/излагача који жели да објави оглас у тој групи се очекује да, осим основних контакт-информација, објаве и фотографије онога што нуде, линк до њихове странице на којој Новосађани могу видети целу понуду, као и информације о достави. Како су из Покрета горана Новог Сада недавно саопштили, циљ организовања групе је промоција малих произвођача и омогућавање представљања њихових производа суграђанима те да на тај начин излагачи имају виртуелни простор преко којег могу пласирати своје производе.

Један од излагача из групе је и Предраг Стражмештер из Расадника „Ноћна фрајла” из Футога који је до ове ванредне ситуације редовно излагао цвеће на „Новосадској цветној пијаци”. С обзиром на околности, и они се сналазе како морају, оглашавају се преко интернета, фотографишу цвеће и објављују понуду, а уз то пишу и о томе шта која биљка воли или захтева, што Новосађани у групи посебно готиве. Тај расадник се „Фејсбук” групи „Новосадска цветна пијаца” прикључио одмах при оснивању, као и неким другим сличним групама на којима се такође срећу произвођачи и купци цвећа и садница.

Много помажу такве групе, за нас до сада многи нису чули, виђали су нас на цветним пијацама, али нисмо имали близак контакт као сада, осим са сталним купцима, наводи Предраг Стражмештер, и додаје да на Цветну пијацу долази много више људи.

Како додаје, пијаца је пијаца, другачије је када људи уживо виде цвеће и сами га бирају.

Има много више купаца који потроше мање износе. Оних који поручују је мање, износи су већи, али када се подвуче црта, ипак продаја уживо доноси већи профит, вели Стражмештер.

Достава је код неких продаваца бесплатна, а има и оних који је наплаћују или условљавају потрошеним износом. Све те информације могу се видети у „Фејсбук” групи „Новосадска цветна пијаца”, а додатна добра ствар су коментари и искуства оних који су већ поручили цвеће или неки други производ од одређеног излагача. На тај начин, заинтересовани имају увид у квалитет услуге, као и веродстојност продавца. Осим тога, има и оних који своје недоумице око назива или неговања одређених биљака решавају управо у тој групи када упитају за помоћ или савет оне који су стручнији.

Расадник „Ноћна фрајла” нуди бесплатну доставу иако су из Футога, а за „Дневник” наводе да иду у све делове града, али да у томе, како им се чини, предњаче Грбавица и центар Новог Сада. Како из тог расадника наводе, људи и даље највише траже цветнице око којих не треба много знања и труда, попут мушкатли, петунија и винки, а купци су најчешће млади људи.

Наш расадник није велики па се трудимо да сваке године пронађемо понеку нову интересантну биљку која се не производи често, а највише продајемо лаванду, рузмарин и још неке трајнице као што су бршљан, хојхере, ехинацеа, открива Предраг, и додаје да људи контактирају с њима и због украсне траве кишне капи, вербене и бакопе.

Интересантно је, додаје, да су њихови купци сигурно бар 70 одсто млађе особе, негде до средњих тридесетих година, и особе које тек почињу да се баве уређивањем башти и тераса, а на Цветној пијаци је тај проценат мало мањи.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести