У Сремским Карловцима обележен Дан општине

Свечаном доделом највиших општинских признања данас је у Сремским Каровцима обележен Дан општине.
Nagradjeni dobitnici u Sremskim Karlovcima/Sremskikarlovci.rs
Фото: Nagradjeni dobitnici u Sremskim Karlovcima/Sremskikarlovci.rs

Председник Општине Сремски Карловци Ненад Миленковић, истакао је да је створена силовита синергија локалне самоуправе, Покрајинске и Републичке владе што представља екстра бонус за дугорочно очување и развој Карловаца.

Скупштина општине једногласно је одлучила да повељу Сремских Карловаца добију Музеј пчеларства и Винска кућа породице Живановић за допринос развоју и промоцији тог насеља, Татјана Латковић за очување и неговање традиционалних заната, а поводом 150 година од оснивања и успешног рада одликована је и библиотека „Бранко Радичевић”. Савез потомака ратника Србије 1912–1920 из Београда добио је повељу за очување традиције кроз обележавање годишњица значајних догађаја наше славне прошлости. Награде Сремских Карловаца отишле су у руке др Жарка Димића за монографију „Ђорђе Стратимировић у рату и револуцији 1848–1849”, Жарка Живановића за хуманитарни рад и вишедеценијски допринос промоцији Сремских Карловаца и Љиљане Пижурице за педагошки рад у Карловачкој гимназији. У знак захвалности за несебично залагање у очувању Капеле мира као културно-историјског споменика, Општина Сремски Каровци је доделила признање Стјепану Малетићу.

Фото: Sremskikarlovci.rs

Председник општине Сремски Карловци Ненад Миленковић је рекао да је важно да се једном годишње „подсетимо наших предака, који су градили то место и дали му печат”.

- Створена је силовита синергија локалне самоуправе, Покрајинске и Републичке владе“, а екстра бонус је дугорочно очување и развој Карловаца. На свечаној седници Покрајинске владе Војводине, одржаној 15. маја ове године у Сремским Карловцима, донета је одлука о формирању „Буџетског фонда за обнову и развој Сремских Карловаца“ и покренута иницијатава за промену и примену Закона о обнови културно-историјског наслеђа и подстицању развоја.Ове две темељне одлуке омогућиће да прошлост Карловаца буде видљивија, а будућност извеснија. Буyетски фонд се пуни и на све стране се ради- рекао је Миленковић.

Фото: Sremskikarlovci.rs

Свечаној додели присуствовали су његово преосвештенство епископ сремски господин Василије, представници Покрајинске владе и града Новог Сада, пријатељских локалних самоуправа, одборници Скупштине општине Сремски Карловци и чланови већа. У музичком делу програма наступио је хор Епархије сремске „Свети Николај”. 

Иначе, Дан општине Сремски Карловци прославља се од 16. септембра 1753. године, када је то насеље резолуцијом царице Марије Терезије проглашено за слободну војничку варош – комунитет. Захваљујући новом статусу, Карловчани су ослобођени служења у војсци и могли да се посвете цивилним пословима. Од тог тренутка почео је озбиљан развој града који је тада постао најбогатији комунитет у славонско-сремској војној граници.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести