Организатори објавили да ће ипак бити 43. Фрушкогорског маратона

Чак ни НАТО бомбардовање 1999. године није прекинуло традицију одржавања Фрушкогорског маратона, па тако ни пандемија коронавируса није препрека за организаторе 43. издања једне од најпознатнијих планинских манифестација у Србији.
42. fruskogorski maraton/V. Fifa
Фото: 42. fruskogorski maraton/V. Fifa

Иако је првобитан датум, 25. април, најпре промењен и догађај премештен за мај, због неповољне ситуације с коронавирусом у нашој земљи, ипак је дошло до још једног одлагања, за 19. и 20. септембар. Иако се тај термин приближава, до јуче није било званичних информација о одржавању маратона, или његовом отказивању. Сада је, међутим, познато да ће се и 43. годину заредом догађај на Фрушкој гори одржати, али у знатно измењеном формату, због и даље актуелног стања с короном.

„После консултација са челним људима града Новог Сада, уз пуно уважавање тренутне ситуације с панедмијом коронавируса и прописаних мера Кризног штаба, те узимајући у обзир последице у случају непридржавања прописаних здравствених мера од нас као организатора или некога од учесника наше трке, одлучили смо се да прихватимо велики изазов и организујемо 43. ’Фрушкогорски маратон’ у знатно другачијем формату него свих протеклих година”, објавили су организатори.

За разлику од претходних издања, сада на Фрушкој гори неће бити гужве. То је само једна од измена. Неће бити организованог масовног учешћа на стазама краћим од 42 километра које нису такмичарске, а све комплетиране пријаве с уплатама преносе се у 2021. годину или се могу искористити на 6. Јесењем фрушкогорском маратону 24. октобра.


Прописане мере за све учеснике

Организатори су одредили обавезне мере како би се сачувало здравље свих учесника.

– Приликом преузимања стартног пакета, обавезно је доставити копију Потврде о утврђеној здравственој способности (не старију од 6 месеци) или важећу Такмичарску књижицу ПШ, оверену од стране здравственог радника са важећом лиценцом. Сваки учесник потписаће писану Изјаву да у периоду од 10 дана до дана давања Изјаве није био у свесном контакту са особом код које је потврђена болест Ковид – 19. На старт било које од четири трке неће се моћи приступити без заштитне маске или баф мараме (у склопу стартног пакета сваки учесник ће добити медицинску заштитну маску и баф мараму). На старту ће се мерити телесна температура (уколико неко од учесника буде имао повишену температуру, неће му бити дозвољено учешће), учесници ће стартовати у мањим групама (према тренутним прописаним мерама) и у краћим временским интервалима, док ће на старту и циљу бити обавезно држање дистанце од минимално два метра. Током одржавања трке, уколико на стази дође до груписања већег броја тркача, обавезно је коришћење баф мараме, док ће задржавање на мерно/окрепним станицама бити сведено на што мању могућу меру. На циљу, иза циљне капије, биће постављен тунел за дезинфекцију, кроз који је сваки учесник обавезан да прође.


„Маратон ће се одржати само на следећим такмичарским стазама: Велики западни маратон (85 км, 4 УТМБ бода), Средњи западни маратон (57 км, 3 УТМБ) (Трка за Куп ПШ у планинском трчању), Мали источни екстремни маратон (42 км, 2 УТМБ) и Приправнички мини маратон (10 км). Након здравствено-безбедносне процене, неће се одржати Ултраекстремни маратон (134 км) и Ултрамаратон (107 км). Свим пријављеним учесницима с комплетним пријавама нудимо могућност да своју пријаву искористе у 2021. години или да учествују на Великом западном маратону”, нагласили су организатори.

Сви учесници с комплетним спорт-пријавама добиће мејл с додатним детаљима у вези с мерама за безбедно одржавање маратона.      

К. Б.

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести