Основци одмерили снаге у пуштању дронова

У оквиру фестивала „Знањем за будућност”, окружно такмичење основаца у управљању дроновима одржано је  у ОШ „Соња Маринковић”.
д
Фото: Дневник/С. Шушњевић

Према речима једног од домаћина манифестације, председника Ротари клуба „Неопланта” Нови Сад Владимира Никића, након што су лане у више од 100 школа подељени дронови и роботићи за програмирање, ове године је упућен позив њиховим представницима да формирају тимове и заједно са наставницима информатике пријаве ученике петих, шестих и седмих разреда да се такмиче у управљању дроновима.

– То заправо подразумева да ви напишете неки код који ће се потом убацити у сам дрон, а онда ће он на основу тога знати путању којом треба да се креће и колико времена треба да се задржава на одређеној тачки – рекао је Никић. – Примена дрона је огромна, а знање које деца стичу у основним школама је примењиво и драгоцено, што је заправо суштина и важност комплетног пројекта.

Са територије Бачке, на општинском такмичењу је снаге одмерило 14 екипа, а сада следи и републичко. Пројекат је, како каже наш саговорник, препознат од стране Министарства просвете и уврштен у званичан календар такмичења и смотри основних школа Републике Србије, те ће најбољи ученици на републичком и општинском такмичењу свакако моћи рачунати на неке бодове приликом уписа у средњу школу.

Како каже Миона Марић из седмог разреда ОШ „Кизур Иштван” из Суботице, прошле године су ишли на слично такмичење, али на овом нису знали шта их чека, јер се први пут реализује и потпуно је другачије.

Фото: Дневник/С. Шушњевић

– Иначе смо вежбали сличне задатке као и прошле године, међутим, пре неколико дана смо добили мејл какви ће бити задаци, па смо се у року од неколико дана припремили – прича Миона.

Њен партнер у екипи Данило Живко, који похађа пети разред, објаснио нам је да ово такмичење има више категорија. Уз програмирање дрона помоћу програмског језика Пајтон, за њихову вожњу одабран је управо он.

– Прво морамо да поставимо задатак писањем различитих текстова и наредби, да би дрон могао да их испуни – каже Живко. – Битно је поређати их како треба, чак морамо и да осмислимо неке посебне, како бисмо могли да достигнемо циљ који нам је задат. Када сам први пут читао књиге о дроновима, нисам могао ни да замислим да ће бити овако тешко применити знање које се стекне на часовима. Ипак треба праксе.

Организатор фестивала је Ротари клуб „Чукарица” из Београда, уз подршку УСАИД-а, Ротари дистрикта 2483 Србија и Црна Гора, те ротари клубова „Неопланта” и „Нови Сад”, а покровитељ Министарство просвете.

И. Бакмаз

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести