Породица највећи ослонац мајкама које доје

У намери да се укаже на значај дојења, којим се обезбеђује најоптималнија храна, правилан раст и развој бебе, и истакне подршка трудницама, бабињарама, мајкама дојиљама и породици да успешно остваре тај чин, јуче је у Свечаној сали Управне зграде Дома здравља „Нови Сад” одржан програм који је окупио актере који се активно баве том темом.
1
Фото: Л. Пеле

Јучерашњи програм део је обележавања Националне недеље подршке дојењу која траје од 30. септембра до 7. октобра.

– Градска управа за здравство има позитиван став о тој теми и максимално подржава све наше активности које се тичу промоције и подршке дојењу – казала је начелница Службе патронаже Дома здравља „Нови Сад” Кристина Недељковић. – Захваљујући томе, у току је пројекат „Подршка дојењу кроз примарни ниво здравствене заштите”, намењен едукацији здравствених радника Дома здравља. Други пројекат који реализујемо је „Мајчино млеко најбоља храна 5”, који треба да пренесе најновије ставове о дојењу мајкама које живе у приградским насељима и не похађају часове Школе за труднице Дома здравља „Нови Сад”. 

Национална недеља подршке дојењу се традиционално и симболично обележава у 40. недељи у години, колико траје и трудноћа. Како је рекла начелница Центра Института за јавно здравље Војводине за промоцију здравља доц. др Оља Нићифоровић Шурковић, овогодишњи слоган кампање „Оснажимо родитеље, подржимо дојење. Сада и убудуће” изузетно је важан јер поручује да треба охрабрити родитеље да се дојење започне и настави докле год је то детету потребно.

Фото: Л. Пеле

– Током различитих едукација, у Школи за труднице, кроз савете гинеколога и педијатара, увек се наглашава значај најближег окружења јер су партнер и породица најважнији фактор подршке – рекла је др Оља Нићифоровић Шурковић. – Мајка треба да научи да размишља критички јер је данас приступ интернету свеопшти, у оптицају су различите информације и савети, те има доста недоумица. Наш задатак је да на научно заснован, али јасан начин и језиком прихватљивим и разумљивим за мајке, предочимо значај и вештину дојења, подржимо га и разрешимо све недоумице које се могу јавити. Нису здравствени радници стално присутни, него породица, стога је веома важна подршка најближег окружења. Институт за јавно здравље Војводине иницијатор је обележавања Националне недеље подршке дојењу, којим настоји да повеже све партнере и карике у ланцу подршке дојењу које постоје у нашем здравственом систему, али и у локалној заједници.

Наш задатак је да на научно заснован, али јасан начин и језиком прихватљивим и разумљивим за мајке, предочимо значај и вештину дојења, подржимо га и разрешимо све недоумице које се могу јавити (Др Оља Нићифоровић Шурковић)

Јучерашњем скупу присуствовали су здравствени радници који су од самог почетка уз труднице, представници Клинике за гинекологију и акушерство, Патронажне службе Дома здравља „Нови Сад”, Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, као и невладиних организација, Удружења грађана „Родитељ” и портала „Бебац”. Присуствовале су и маме које су дојиле децу, као и двадесетак будућих мајки које похађају Школу за труднице. За њих су ученици четвртог разреда ОШ „Никола Тесла” извели рецитаторско-музички програм.

И. Бакмаз

фото: Л. Пеле

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести