Поскупеле климе, више новца потребно и за монтажу и чишћење

Све топлије време и високе дневне температуре нису знатно утицале на број позива сервисерима клима-уређаја, рекао је за “Дневник” мајстор Рајко Петрић из сервиса за климе “Чили Вили”.
3
Фото: Dnevnik.rs

Сада већ традиционално, гужве и позиви за сервисе и чишћење климе стварају се у јуну и јулу, упркос апелима сервисера да се грађани за те услуге јављају у током априла и маја, јер се у јуну стварају гужве за монтажу клима.

– Нисмо имали много посла до сада, мислим да је то због хладнијег времена, али ипак има грађана који зову за сервисе и монтажу – рекао је Петрић за наш лист. – Тренд је у Новом Саду да се мајстори зову у последњи моменат, када се клима већ покварила. Ми увек препоручујемо сервис раније и уклањање недостатака пре него што се јаве већа оштећења или клима престане да ради.

Цене услуга сервиса, као и цене клима поскупеле су ове године. Петрић је објаснио да је материјал знатно поскупео, али да се на цену услуга Новосађани до сада нису жалили и да имају разумевања. Тако је сада сервис клима уређаја поскупео за 500 динара, те кошта 3.000, док дужни метар инсталације стаје 2.000, што је 500 динара више него лане. И монтажа климе скупља је ове године, те је у сервису за климе “Цхиллџ Њиллџ” уместо 9.000 сада 12.000 динара. Лане је носач за климу коштао 350, а сада је 600 динара и то је само један од примера поскупљења коју мајстор Петрић наводи.

– Због финансијске ситуације, суграђани се често прво распитују о половним клима-уређајима, а што се тиче нових, највише се купују оне које су најјефтиније, а то су “Вокс” и “Тесла” – рекао је Петрић. – И клима уређаји су поскупели ове године, па је клима “Мидеа” или “Гри” средње класе прошле године коштала око 33.000 динара, а сада је 40.000, па када се на то дода монтажа, нова клима стаје безмало 500 евра.

Оно што суграђани могу сами да ураде је да изваде филтере и оперу их под водом са мало детерџента. Ипак, то може бити само прва помоћ, будући да је за комплетно чишћење и дезинфекцију потребан прави мајстор. Како је Петрић објаснио, у последње четири године све је више мајстора који нуде чишћење за цену мању од просечне, с тим да само оперу мрежице и попрскају испаривач киселином или алкохолом да тренутно убију бактерије.


Од 24.000 и до 226.000 динара

Стандардне климе коштају од 24.000 до 80.000 динара у новосадским продавницама, док је за инвертер климу потребно издвојити од 33.000 до 225.900 динара. Цене покретне климе се крећу између 32.000 и 60.000 динара, док су прозорске нешто теже за пронаћи, а у продавницама које их нуде могу се купити по цени до 40.000 динара. Марке које су у понуди су “Вокс”, “Бентинг”, “Мицубиши”, “Тесла”, “Беко”, “Бош“, “Чиго”, “Галанз”, “Мидеа”, “Гри”, “Берген”, “Хисенс” и “Волт”.


–  Међутим, блато и прљавштина остају наталожени јер нису физички отклоњени, а то се може урадити само компресором, па је чишћење климе без њега као прање зуба без пасте – истакао је Петрић. – Треба обратити пажњу на мајсторе који тако раде, а све је више њих из околних градова који позивају Новосађане насумично и нуде јефтинији сервис, а такве понуде прихватају углавном неупућени или старији људи, који на крају, нажалост, буду преварени.

Како Петрић каже, исправан сервис подразумева преглед климе и изолације споља која се мења уколико је трула, а мења се и конденз црево ако је пукло. Након тога, клима се пали и проверава да ли ради исправно и колико фреона има у њој. Количина фреона која се допуњује зависи од ситуације до ситуације, па то може да кошта од 20 до 50 евра.

– Власници клима не знају да је она као фрижидер, затворен систем из ког, када је једном монтиран, фреон неће изаћи ни за две ни 15 година, а уколико га мањка, то значи да је неки проблем посреди и да фреон цури – нагласио је наш саговорник. – Када је клима празна, прво тражимо узрок, санирамо проблем и тек онда пунимо климу. Такође, уколико се узрок не отклони, а клима се стално допуњава, може се препунити фреоном и тада се уређај понаша као да фреона нема уопште, упркос веровању да тада боље ради. Превише фреона упропасти климу и, из нашег искуства, јефтиније опције на крају скупо коштају.

Прљави филтери на клима уређајима могу угрозити здравље, будући да се на њима накупља прашина, бактерије и гљивице. Такође, сервис уређаја који су покварени кошта више, а дугорочно, неправилан рад климе троши више струје, стога је препорука сервисера да се клима редовно чисти и прегледа, како би се избегли кварови и уштедео новац.

Д. Андулајевић

Фото: Дневник

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести