Признање на онлајн такмичењу у Украјини

Српско културно-уметничко друштво „Железничар” – Фолклорни ансамбл „Вила” освојио је на 12 интернационалном такмичењу плеса и и песме у Кировограду у Украјини признање „Супер гранд при”.
Foklorni ansambl „Vila” SKUD „Železničar” Foto: SKUD „Železničar”
Фото: Фоклорни ансамбл „Вила” СКУД „Железничар” Фото: СКУД „Железничар”

На фестивалу, који је између 25. и 30. августа први пут одржан онлајн због свеопште ситуације, учествовало је 56 ансамбала из десет земаља, те су се, осим играча из Украјине, на такмичењу представили и они из Пољске, Белорусије, Индије, Канаде, Казахстана, Кувајта, Молдавије, Румуније и Србије, а учесници су се такмичили у неколико категорија – класични и модерни плес, као и традиционалне и естрадне игре.

„Игре из Бачке – Ивањско цвеће” уметничког руководиоца Милорада Лонића проглашене су за најупечатљивије кореографско остварење такмичења.

– Веома сам срећан што смо освојили награду јер се ово такмичење заиста разликује од свих у којим смо раније учествовали – рекао је Милорад Лонић. – Имали смо више задатака, па смо, осим слања видео-снимака наших игара, представили и атмосферу с проба у нашим просторијама.

Један од захтева жирија био је пренос уживо одабране кореографије, што је представљало посебан изазов за играче првог састава фоклорног ансамбла „Вила”.

– Била нам је велика част да учествујемо на том фестивалу, а још већа да освојимо награду попут ове – казала је играчица првог састава ансамбла Слађана Бањац. – Ништа не може да замени наступ пред публиком, када нас понесе атмосфера и добијемо неку додатну енергију, па је због тога онлајн такмичење било мало теже, али смо успели.

За такмичење, играчи ансамбла „Вила” су се припремали колико су имали могућност, због пандемије вируса ковид-19, који је ограничио рад свих фоклорних удружења.

– Од нас су тражили да им покажемо нашу тактику и методику стварања производа, што мислим да смо успели да дочарамо – рекао је Милорад Лонић. – Учествовало је 48 играча и 20 чланова оркестра, и успешно смо приказали племенитост наше стваралачке културе.

Фестивал је одржан у центалној Украјини, где живи велики број људи пореклом с наших простора, а како је казао Лонић, то је награду учинило посебном.

– Нематеријално наслеђе се веома цени и негује у нашој земљи, и сматрам да та награда припада нашим младим људима који су спремни да традицију чувају од заборава – објаснио је он. – Имамо чиме да се дичимо и хвалимо, па сам изузетно поносан и на три докторанда и 16 мастер-студената који су учествовали на такмичењу јер сматрам да су управо они наше благо.

        Д. Андулајевић

 

 

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести