Проглашене најуспешније основне и средње школе на спортским такмичењима у Новом Саду

Савез за школски спорт Новог Сада, уз подршку Градске управе за спорт и омладину, и ове године прогласио је најуспешније основне и средње школе на основу остварених спортских резултата у школској 2017/18. години, а домаћин манифестације била је ОШ „Прва војвођанска бригада”.
Sa dodele priznanja najuspešnijim osnovnim i srednjim škole na sportskim takmičenjima u Novom Sadu Foto:Dnevnik.rs/  B. Lučić
Фото: Са доделе признања најуспешнијим основним и средњим школе на спортским такмичењима у Новом Саду Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

У такмичењима је учествовало 22 средње школе и 37 основних, а по прве три пласиране су добиле плакете, спортску опрему, док су првопласиране школе добиле и прелазни пехар.

У конкуренцији основних школа највише бодова су скупиле: 1. „Жарко Зрењанин” (1.650), 2. „Прва војвођанска бригада” (932), 3. „Јожеф Атила” (790), а међу средњим: 1. Гимназија „Јован Јовановић Змај” (2.011), 2. ЕТШ „Михајло Пупин” (974), СШ „Светозар Милетић” (821). Плакету је добила и професорка Гимназије „Јован Јовановић Змај” Рената Ћоровић за изузетан допринос развоју школског спорта, а диплому директор ОШ „Прва војвођанска бригада” Оливер Стојановић за изузетну сарадњу.

– Протекла година је била изузетно бери­ћетна, најбогатија у последњих 12 година,с много активности – нагласио је председник Савеза за школски спорт Горан Стева­новић. – Осим редовног програма „Спорт у школе”, који радимо у 37 школа, били смо домаћини 8. СОШОВ-а, када смо угостили 4.500 спортиста. Имали смо и две манифестације „Жогарије” и Спортске игре младих, у Бачу смо били домаћини Европске недеље спорта, где је 300 ученика из Новог Сада успешно представљало Јужнобачки округ. Ту је и едукативни пројекат „Навијај фер”. Било је изузетно напорно и захвалио бих се свим колегама из школа јер без њих не бисмо могли све то спровести. Толеранција, фер-плеј и дружење су наши основни постулати. А много радимо и на превенцији насиља.

Све то СШСГНС не би могао да испуни, како каже Стевановић, да није финансијске подршке Града, односно Управе за спорт, и процентуално, Нови Сад највише у Србији издваја за школски спорт. Добили су новац на нивоу најбољих градских клубова и због тога су и могли све то реализовати.

– У складу са Законом о спорту и Националном стратегијом развоја спорта, то је брига о деци, посебно школског узраста – рекао је начелник Градске управе за спорт и омладину Властимир Мастиловић. – Захваљујући градо­начелнику Милошу Вучевићу, наш град несебично помаже и подржава програме школског спорта. Ове године смо издвојили 26 милиона динара, и то 12 милиона за бесплатан пројекат „Спорт у школе”, седам милиона за школска спортска такмичења и седам милиона за СОШОВ. Има још простора да од следеће године још једним термином проширимо новим часовима бесплатног

пројекта (атлетика, гимнастика, пливање...), као и за децу хендикепирану у развоју. И у следећој години биће велико издвајање пошто планирамо да будемо домаћини Спортских игара младих, имајући у виду да од 26. јануара 2019. године Нови Сад постаје Омладинска престоница Европе.     

Ј. Галић

ГИМНАЗИЈИ „ЈОВАН ЈОВАНОВИЋ ЗМАЈ” ПРВО МЕСТО  
И даље доминација „Јовиних” спортиста

Гимназији „Јован Јовановић Змај” и овог пута припало је признање за најуспешнију школу у области спорта у протеклој години. Пехар и плакету у име ђака и Гимназије преузела је професорка физичког васпитања Рената Ћоровић. Најстарија новосадска гимназија посебно се истакла у рукомету, одбојци, мушкој и женској кошарци, гимнастици и пливању, те у атлетици и стоном тенису. Професорка Ћоровић је за наш лист казала да Гимназији „Јован Јовановић Змај” протеклих десет година доминира не само на градским такмичењима већ и на државним.

Фото: Призанање Гимназији „Јован Јовановић Змај” Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

– Деца најбоље знају колико труда су уложила да би из године у годину била на врху ранг-листе – рекла је професорка Ћоровић. – Изузетно сам поносна на то што смо у свим спортовима у којима смо се такмичили остварили изузетан резултат. Посебно сам изненађена великом разликом у бодовима у односу на другопласирану школу. Успеси попут ових су за нас, професоре, као и за ђаке, обавеза да наставимо да нижемо одличја.

Међутим, професорка Ћоровић каже да није сигурна у то колико је она заслужна за резултат који је постигла „Јовина” гимназија.

– Заслуга већим делом припада тренерима или неком ко се бавио ученицима од раног детињства, пошто код нас долазе формирани спортисти – појаснила је Рената Ћоровић, додавши да је посао професора физичког васпитања само да их „уклопи” у добар тим. Као изузетак, навела је женску фудбалску екипу јер од 11 играчица, чак девет се не бави фудбалом већ yудоом и атлетиком.

Наша саговорница је закљу­чила да постојање посебног спортског одељења може донети невероватне резулате школи. Ипак, како је казала,  најбитније је то да наставници физичког васпитања помажу, саветују и да буду уз децу ма какав резулат био на крају.
        С. К-ч

Фото: Призанање Електротехничкој школи „Михајло Пупин” Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

ЕТФ „МИХАЈЛО ПУПИН”, ДРУГО МЕСТО
 И без девојака остварили одличан успех

Електротехничка школа „Михајло Пупин” нашла се у „златној средини” када је реч о школским такмичењима. Ученици су постигли сјајан резултат с обзиром на то да се ради о образовној установи коју пре­тежно похађају де­чаци, па су самим тим „десетковани” у женским конкуренцијама.

Професор фи­зичког васпитања Драган Вукмировић рекао је да је изузетно задовољан успехом који су његови ученици постигли.

– Иако имамо мали број ученица, прошле године су се такмичиле у одбојци и фудбалу, што је изузетна успех за „мушку” школу – поносно је истакао Вукмировић. – Што се тиче дечака, одличне ре­зул­тате смо постигли у одбојци, рукомету, у атлетици смо имали три изузетна такмичара који су се надметали у скоку увис и удаљ као и у бацању кугле, али смо подбацили у пливању.

Професор Вукмировић очекује да ће и наредне године успети да понове резултат. Како су рачунарски смерови све популарнији међу девојчицама, наш саговорник се нада да ће у наредним годинама и ЕТШ „Михајло Пупин” имати такмичарке у још више спортова.

        С. К-ч

Фото: Призанање Средњој школи „Светозар Милетић” Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

СШ „СВЕТОЗАР МИЛЕТИЋ”, ТРЕЋЕПЛАСИРАНИ 
Тајна успеха је у бројности добрих спортиста

Средња школа „Светозар Милетић” овојила је треће место у укупном пласману школских спортских такмичења. Ђаци су се посебно истакли у  женском фудбалу, гимнастици и у свим пливачким дисциплинама. Професор физичког васпитања мр Владимир Алексић казао је да школа није успела да понови очекивани успех од прошле године, када је била другопласирана. Међутим, битно је да се одржи континуитет и место међу три најбоље новодсадске средње школе.

– Нашу школу похађа велики број ученика па се трудимо да то искористимо и да учествујемо на свим такмиче­њи­ма у мушкој и женској конкуренцији – рекао је Алексић. – Тешко је парирати Гимназији „Јован Јовановић Змај” с обзиром на то да имају спортско одељење. Тајна нашег успеха је у томе што имамо много ученика који се баве спортом и шест професора физичког васпитања који раде с њима, односно из квантитета добијамо квалитет.

Професор Алексић нам је признао да су ђаци ипак очекивали бољи пласман. С друге стране, схватили су да се не смеју опустити и да само рад може донети резултате.

        С. К-ч

ОШ „ЖАРКО ЗРЕЊАНИН”, ПРВО МЕСТО 
Квалитетом и масовношћу до врха

Међу осмолеткама ученици ОШ „Жарко Зрењанин” традиционално су неприкосновени у спортским такмичењима, а ове године освојили су готово дупло више бодова од другопласиране школе.

Фото: Призанање Основној школи „Жарко Зрењанин” Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

– Поносни смо на то што смо и ове године први, а када се уложи толико труда, рада и вредноће, донекле смо то и очекивали – наводи професорка физичког васпитања Весна Ђуровић. – Прва места смо освојили у гимнастици и одбојци, имали смо прво и друго место у пливању, учествовали смо у рукомету, атлетици где смо годинама међу првима, yудоу... Велики број бодова смо освојили јер је учествовало много деце, а остварени су и добри резултати. Одбојкаши су, као првопласирани на Међуокружном такмичењу, били седми на Републичком. На Међуокружном млађе категорије гимнастичара су биле неприкосновене, а на Републичком једна екипа је била прва, две пете, а једна шеста. Атлетичари су имали појединачног првака, а екипа је била друга.

Од појединаца, професорка Ђуровић је истакла бившу ученицу Тару Божин у атлетици (трчање на 100 м, прво место), као и штафету 4х100 (Маша Беванда, Сара Божин, Лена Кукањац и Јелена Поповић – прво место), потом пливаче Веселина и Огњена Рогановића (злато и сребро), те гимнастичаре који су били први на Републичком такмичењу: Димитрија Дејановића, Игора Билбију, Николу Стефанова и Стефана Бањца.У школске активности је од око 1.400 ђака укључено њих око 150.

– Све то успевамо захваљујући томе што држимо виши ниво редовне наставе, пратимо децу и с њима радимо додатне вежбе и усавршавамо одређени спорт. Уз то, деца долазе и на секцију, а пред такмичења вежбамо и четири пута седмично. Имамо много ученика, а једну салу, па нас више професора држи у исто време час физичког. Тако да смо ограничени с условима.У пројекат бесплатног програма је укључено доста деце.

– Корективну гимнастику похађају ученици до четвртог разреда, а старији, од 5. до 8, определили су се за кошарку. Корективна гимнастика нам веома помаже у гимнастици, где имамо прилику да тестовима селектирамо децу. Најважније је да деци задржимо пажњу до осмог разреда, да их сачувамо од спољашњих информација – појаснила је Весна Ђуровић.   

Ј. Г.

Фото: Призанање Основној школи „Прва војвођанска бригада” Фото:Дневник.рс/ Б. Лучић

ОШ „ПРВА ВОЈВОЂАНСКА БРИГАДА”, ДРУГО МЕСТО 
Препознатљиви по фудбалерима и атлетичарима

Друго место по броју бодова сакупљених на школским спортским такмичењима заузела је Основна школа „Прва војвођанска бригада”. На школским такми­чењима учествовало је око 150 ученика те основне школе на Новом насељу од 1. до 8. разреда. Ученици од првог до четвртог разреда остварили су значајне резултате у играма „између две ватре” и малом фудбалу на нивоу града.

На нивоу округа заблистали су фудбалери (1. место), атлетичари екипно (1. место), док су две атлетичарке биле другопласиране у појединачној конкуренцији, потом стонотенисери (3. место), рукометашице (4. место), док су пливачи и yудисти остварили пласман на Републичко такмичење. Вредни истицања су и неколико дечака који су и на такмичењу у фудбалу и у атлетици освојили 3. место на Републичком такмичењу.

– Овом приликом бих истакао Милутина Торбицу, Милана Видаковића и Калину Благојевић – рекао је професор физичког васпитања у ОШ „Прва војвођанска бригада” Томислав Рожмарић. – Милутин и Милан, сада бивши ученици, били су носиоци екипа у фудбалу и атлетици, док је Калина, сада ученица осмог разреда, била изузетна у атлетици.

У школи деца се могу укључити у неколико секција, попут одбојкашке, кошаркашке, фудбалске, рукометне и планинарске, у којима учествује око 100 ученика.

– Интересовање би могло бити и веће, али су деца ангажована по клубовима у сопственој режији – појаснио је Рожмарић. – У пројекту „Спорт у школе” у нашој школи учествује око 60 ученика. Углавном су то ђаци од 1. до 4. разреда, који похађају развојну гимнастику и рукомет. Заинтересованост је добра, али без такмичења, долази до смањења броја деце.

Ј. Г.

 

 

Пројекат „Школски и аматерски спорт Новог Сада” је суфинансиран од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

 

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести