Промоција добрих вредности града: Шта је новосадски

Корисници „Фејсбука” – Новосађани и они који се тако осећају, љубитељи нашег града, сигурно су упознати са страницом која носи назив „Шта је новосадски” и одавно су је „лајковали”.
novi sad, N. Jović
Фото: Н. Јовић

Као покрет постоји већ пет година, а Удружење је формално настало прошле године, након добијања новца од конкурса „Суперсте”, који је реализовала Ерсте банка, за пројекат „Прича се по граду Новом Саду”.

– Своју активност углавном реализујемо на друштвеним мрежама – објашњава председница Удружења Слађана Гајић. – Почели смо с „Фејсбуком”, уследио је „Инстаграм”, па „Твитер”, а сад нас прати око 60.000 људи. Током те интеракције људи су нам непрестано слали своје идеје и приче о томе шта је за њих типично новосадски, тако да смо дошли на идеју да направимо једну интерактивну мапу у оквиру које ће се налазити приче Новосађана о занимљивим локацијама у Новом Саду и све то да повежемо с неким савременим технологијама.

На тај начин развијен је веб-сајт и мобилна андроид апликација за потребе пројекта „Прича се по граду Новом Саду”. Као победници конкурса „Суперсте”, током 2016. године добили су новац од Ерсте банке. Идеја је најпре била занимљива заједници која је гласала, затим и жирију, те новосадске приче улазе у десет најбољих пројеката од 40 у избору.

– Током ове године апликацију и веб-сајт „Прича се по граду Новом Саду” пустили смо у рад, а занимљиво је то да је у самој апликацији двадесетак прича Новосађана – открива Слађана Гајић. – Можете послушати глас локалаца, међу којима је и некадашњи градоначелник Јован Дејановић, који је испричао како је дошло до изградње Спенса.

Ту је и прича о томе шта је узрок великог броја мачака на Петроварадинској тврђави, прича о подграђу, липама на крају Змај Јовине улице... Све је својеврсна мање позната историја и култура нашег града, а у оквиру странице читаоци су у могућности да пошаљу предлог своје приче.

Кад су у питању новија дешавања, Удружење „Шта је новосадски” за два различита пројекта добило је помоћ Градске управе за културу и Градске управе за омладину и спорт.

– У оквиру првог пројекта правимо културну дигиталну руту кроз Нови Сад. За то смо направили посебне приче од културног значаја, и те тачке ће бити повезане на мапи, а посетиоци могу да пусте плеј-листу и чују све информације о културној рути кроз Нови Сад, коју предлажемо – објашњава наша саговорница.

Удружење жели да подстакне и младе да размишљају и пишу о нашем граду, те се други пројекат односи на радионице креативног писања за средњошколце. Текстови ће бити објављени у електронској брошури.

Приказ лепше и млађе стране Новог Сада од самог почетка био је циљ будућег Удружења и двоје младих људи од којих је све кренуло.

– Пошто се бавим управљањем пројектима, убрзо сам почела, у име Удружења, да се пријављујем на различите конкурсе, и то се показало као добра пракса – сећа се Слађана. – Два конкурса добијена током ове године сматрам добрим резултатом, а сада с нашим пројектима конкуришемо и за Омладинску престоницу 2019 и Европску престоницу културе 2021. Све ће се још развијати, а дигиталне мапе на андроид апликацији, које сам споменула, изузетно су занимљиве и планирамо да направимо тематске предлоге, као што су кафанска или књижевна рута.

Садржај је двојезичан те ће и страни туристи, као и „локалци”, моћи да користе апликацију и упознају Нови Сад.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1154
Најновије вести