Прва башта на врху зграде у Новом Саду

Компанија „Еркер инжењеринг” представила је јуче први реализован зелени кров – кровну башту у Новом Саду, на врху стамбено-пословног објекта у Улици војводе Шупљикца 45.

Осим обиласка кровне баште, присутни су имали прилике да чују нешто више о начину изградње таквог објекта, карактеристикама, као и о променама у становању које та новина у изградњи доноси.

– Осетили смо потребу да обновимо везу човека и природе – рекао је директор „Еркер инжењеринга” Арсеније Пејић. – Чини се да се у самом језгру града то изгубило. Реализацијом зелених кровова на овом објекту желели смо да дамо пример другим инвеститорима, да нешто променимо и да живот у градским условима становања учинимо пријатним и хуманијим. На будућем објекту планирамо да радимо зелене фасаде, где би ограде тераса чиниле фасадни слој, уз примену наводњавања по систему „кап по кап”. Планирамо и заједничку зелену терасу, чиме би живот становника и власника станова у згради био комфорнији, а искрено се надам да ће и други следити наш пример.

Вршилац дужности директора Завода за урбанизам Душан Миладиновић нада се да ће се постојећа пракса променити и да ће се више инвеститора одлучивати за зелени концепт становања.

– Као кућа која ради планску документацију и урбанистичке пројекте, покушавамо да повећавамо површине зелених кровова, преко зелених кровних вртова и зелених фасада – рекао је Миладиновић, и додао да то доприноси побољшању микроклиме и услова коришћења тог простора. – Инвеститор, будући корисник има корист у виду уштеде енергије, у  зависности од дебљине слоја супстрата, односно од врсте зеленог кровног врта. Размишљамо о неким врстама субвенција, односно олакшица за инвеститоре за примену зелених кровова, али се пре тога мора испоштовати процес правне регулативе, много се тога мора уредити у самом закону. Вероватно се може донети одлука на нивоу локалне самоуправе, али правни процес може потрајати. 

Ј. Вукашиновић

Исплатива инвестиција
Правилно постављен зелени кров траје дуже, мањи су трошкови за одвођење атмосферских вода, а смањује се и потрошња енергије за загревање зими и хлађење лети. Истраживања спроведена у Европи и Америци показала су да су зелени кровови веома исплатива инвестиција јер имају двоструко дужи век трајања у односу на конвенционалне кровове.

Зелени кровови користе се као природна изолација зграда јер редукују штетне материје које негативно утичу на озонски омотач, а самим тим и на здравље људи. Бука има иритирајуће дејство на човека, а биљке и супстрат, као саставни део зелених кровова, могу се користити као звучна изолација. Један од примера таквог озелењавања је и зелени кров на аеродромској згради у Франкфурту.
 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести