САЈАМСКА ПАНОРАМА Породични дан

На Новосадском сајму у среду је Породични дан, па они који пут 86. међународног пољопривредног сајма пођу породично, могу то учинити куповином само једне улазнице.
Porodični dan Foto: Andrej Pap
Фото: Породични дан Фото: Андреј Пап

Наиме, у среду ће једна улазница од 600 динара бити довољна да родитељи с децом до 16 година посете  најзначајнију манифестацију из области аграра у Југоисточној Европи.

У породичном аранжману посетиоци ће тако моћи да виде изложбу најновијих достигнућа у пољопривреди, које је представило више од 1.500 домаћих и страних излагача.

Д. М.
 

Малчер од пола милиона евра

На штанду новосадске фирме ВГП може се видети најскупљи  експонат 86. међународног пољопривредног сајма – самоходни шумски малчер компаније „Prime Tech” за крчење терена, који кошта 497.000 евра, без ПДВ-а.
 

Фото:   Малчер од пола милиона евра Фото: Андреј Пап

Ту моћну машину покреће мотор од 475 коњских снага, тешка је 29 тона, а само прикључак за крчење терена тежи шест тона. Захваљујући посебним прикључцима, његова примена је широка и једнако је ефикасан у крчењу шумских, пољопривредних или изразито каменитих терена.

Расе пред изумирањем

Аутохтоне расе говеда, коња, оваца, коза и свиња изложене су на Првој изложби генетеских потенцијала, а у оквиру Националне изложбе стоке овогодишњег Међународног пољопривредног сајма. Како су нам рекли узгајивачи тих животиња, неке расе су пред изумирањем, а разлог томе је недостатак нове крви.

– Рецимо, балканску расу козе су потиснуле друге расе, па их већ сад има врло мало – казао је директор „Гена” д. о. о. Зајечар Драган Петровић. – Покушавамо да је одржимо и држава улаже одређене напоре да би та коза опстала. Потребно је да их сачувамо јер имају специфичан ген за наше просторе, стекле су одређени имунитет и отпорност на болести, захтевају скромније услове држања и неге.

Фото: Расе пред изумирањем Фото: Андреј Пап  

Осим балканске козе, на Сајму се могу видети и српске беле, које у току једне лактације, која траје 280 дана, могу постићи млечност и до 800 литара. Како је навео Петровић, има заинтересованих да купе те две расе, чак и из патриотских разлога. Иако је балканска карактеристична за планинске пределе, за њу су заинтересовани и Војвођани, који планирају да је узгајају на салашима.

На Сајму се још могу видети: сврљишка, цигаја, липска и сјеничка овца. Када је реч о свињама, на Сајму су изложене црна и бела мангулица, моравка и ресавка. Главна разлика међу њима је у проценту масти и меса. Ресавка је најугроженија и најстарија аутохтона раса свиње.

Л. Р.
 

 

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести