У фебруару почиње реконструкција Дома здравља на Лиману

Дом здравља „Нови Сад” сваке године пружа све већи број услуга, а по речима директора те установе др Веселина Бојата, 2019. је у оквиру свих објеката Дома здравља урађено седам милиона прегледа за 360.000 грађана Новог Сада и Сремских Карловаца.
dom zdravlja liman, Dnevnik/Radivoj Hadžić
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Просечно, један пацијент је имао 20 обичних прегледа, односно урађене су по четири специјалистичке услуге по пацијенту. Како каже, од 2015. до 2017. године кроз девет служби у 35 објеката број прегледа порастао је пола милиона.

– Задовољан сам претходном годином и резултатима које су Дом здравља и његови запослени постигли, али морам напоменути да у последњих пет година показујемо изузетну тенденцију пораста броја услуга, квалитета рада, као и опремљености – рекао је Бојат. – Трудимо се сваке године да напредујемо у свим сегментима, заузимајући све значајније место у области здравства, нарочито у области примарне здравствене заштите, где смо апсолутно без конкуренције.

Како наводи, веома је поносан на то што су крајем 2019. завршили све пројекте и решили административне проблеме везане за реконструкцију Дома здравља, што се пре свега односи на објекат на Лиману. Извођачи треба да почну радове 20. фебруара, а то је уједно и једна од највећих инвестиција у области здравства у Србији, у коју је уложено више од 800 милиона динара. Радове је финансирала Канцеларија Владе Србије за управљање јавним улагањима.

– Радиће се комплетна реконструкција, санација и адаптација објекта наредних 14 месеци, а биће обновљен и већи део опреме – каже директор Бојат. – Постојеће службе ће бити пресељене у објекте на Новом насељу, Булевару Михајла Пупина и у Змај Огњена Вука. Свакако ће реконструкција лиманског објекта представљати проблем грађанима, пре свега Лимана, који су навикли да ту долазе, те их молимо за стрпљење јер оно што ће на крају добити се заиста може поредити с најеминентнијим, најзначајнијим и најмодерније опремљеним установама тога типа. Завршили смо пројекат, тендер и све остало што је у вези са изградњом новог Дома здравља на Адицама, где до сада није постојао такав објекат, а који ће заузимати око 1.200 квадратних метара површине. Вредност грађевинских радова је већа од милион евра, што је обезбедио Град.

Службе из објекта на Лиману биће пресељене у амбуланте на Новом насељу, Булевару Михајла Пупина и у Змај Огњена Вука

Оно на шта су посебно поносни је, како каже Бојат, формирање Градског центра за унапређење репродуктивног здравља, што подразумева потпуну обнову напуштеног објекта у Алмашкој улици, који је под заштитом државе. Центар је део пронаталитетног пројекта за подстицај наталитета и подршку породицама с децом.

– Ту ће бити смештене школе за баке и деке, родитељство и труднице, Служба патронаже, а вратићемо и јувенилног гинеколога – прича наш саговорник. – То је пројекат за који смо конкурисали код министарке без портфеља задужене за демографију и популациону политику Славице Ђукић Дејановић. Град је такође препознао ту идеју и несебично учествује у том пројекту. Такође, НИС је, као друштвено одговорна компанија, одлучио да додели новац, који је у оквиру њихових конкурса намењен остваривању пројеката у граду, за стварање пронаталитетног Центра.

По његовим речима, завршени су и пројекти за адаптацију објеката на Булевару Михајла Пупина, затим на Новом насељу, у Улици Васе Стајића. Међутим, сада ће се реконструисати само објекти на Лиману и у Алмашкој улици, ради функционисања здравствене услуге у том периоду. Од приградских насеља, ове године у плану је да се реновира објекат Дома здравља у Кисачу.

Што се тиче опреме, купљени су нови ултразвучни апарати, делом је обновљен возни парк, односно купљен је одређени број возила за потребе Службе кућног лечења.


Скрининг програми

Осим скрининг програма мамографије, Дом здравља „Нови Сад” систематски се бави превенцијом рака грлића материце, а у оквиру те кампање су имали још боље резултате.

– Заиста мислим да је то нешто на шта сви треба да будемо поносни јер моје лично мишљење је да, ако скрининг програмом откријемо проблем само код једне жене, остварили смо нашу мисију – каже др Веселин Бојат, додајући да се спроводе и скрининг-програми за дијабетес типа два, депресију, превенцију кардиоваскуларних ризика и рак дебелог црева. То се ради у службама опште медицине и медицине рада.


– Има дана када имамо и више од 400 посета болесницима у граду, а  морам истаћи чињеницу да око 80 одсто пацијената с палијативне неге, односно људи који су, нажалост, у терминалној фази болести, такође припада нашој Служби кућног лечења – рекао је Бојат. – Купили смо, захваљујући Граду, за Службу физикалне медицине и ласер високог интензитета, који, по искуствима других, али и на основу наших личних искустава, троструко сткраћује време потребно за постизање резултата у оквиру саме терапије. Једина смо државна институција која га поседује, а у приватној пракси мислим да постоји само још један у Београду.

Како каже наш саговорник, купљено је и пет стоматолошких столица, први пут после 15 година, од којих ће једна бити намењена објекту у Алмашкој улици. На Офталмолошком одељењу обновљен је аутоматизовани  кераторефрактометар, а купљен је и већи број дванаестоканалних ЕКГ апарата.

– Битна чињеница је да, одређени начин, играмо улогу и секундарног нивоа здравствене заштите, покривајући тај међупростор који Новом Саду хронично недостаје – потврђује директор Бојат. – Чињеница је да од укупног броја пацијената који се јаве у Дом здравља због неког проблема, 93 одсто њих завршава све своје прегледе, дијагностику и терапију код нас, док свега седам одсто одлази у неки други, терцијарни ниво здравствене заштите.

Директор Дома здравља истиче и да је купљен нови мамограф, чија је цена преко 20 милиона динара, а набављен је захваљујући Граду. Директор је посебно поносан на ту ставку јер се Дом здравља „Нови Сад” квалификује као апсолутни лидер у броју урађених мамографија у Србији. Свака пета жена која је урадила мамографију, статистички гледано, тај преглед обавила је у Дому здравља „Нови Сад”, за шта су јавно похваљени од Министарства здравља и Института за јавно здравље Србије „Батут”.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести