У Футогу до јесени станови за 152 избегличке породице

ФУТОГ: У Футогу ће кров над главом на јесен добити 152 избегличке породице из БиХ и Хрватске, које имају пребивалиште на територији Новог Сада.
1
Фото: Grad Novi Sad

Тиме ће њихово стамбено питање бити трајно решено, у станове би требало да буду усељени на јесен, а локацију на којој је у току градња тих стамбених јединица, данас је обишао градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.

"До лета ћемо завршити ове објекте и очекујемо да видимо усељење негде на јесен. Крећемо ове године са још једном локацијом у Ветернику. Укупно 552 стана ће бити обезбеђена за избегла лица. Говорим о новим становима", рекао је Вучевић и захвалио се Европској унији на помоћи.

Изградња ових станова је потпројекат 8 Регионалног стамбеног програма (РСП) који је заједнички програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске.

Највећи део средстава усмерених на финансирање РСП-а стигао је из донаторског Фонда РСП-а у ком је највећи донатор Европска унија. За ову инвестицију, из Фонда РСП-а, којим управља Банка за развој Савета Европе, издвојен је 4,1 милион евра.

"Јутрос сам добио информацију да ће динамика радова бити испуњена и да ће до краја године корисници бити усељени у ове станове. Јако ми је драго што то чујем, јер смо због ковида имали разна кашњења, али у овом пројекту све иде на време", навео је гувернер Банке за развој Савета Европе Ролф Венцел.

Фото: Grad Novi Sad

Он је напоменуо да види да градоначелник Новог Сада, као и цела Влада Србије, пружају подршку и показују политичку посвећеност како би овај пројекат успео.

"Надамо се добрим резултатима и сигуран сам да ће се уз овакву подршку и рад активности на свим другим градилиштима одвијати на време и очекујем добре резултате на свим градилиштима и пројектима", додао је Венцел.

Европска унија подржава и финансира стамбене пројекте који за циљ имају да помогну свим избеглицама из рата, навео је шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Ингве Енгстром који је данас раније разговарао са градоначелником Новог Сада о овом пројекту, али и о темама које се односе на заштиту животне средине, Европску престоницу културе и многобројне пројекте везане за напредак и побољшање живота у Новом Саду.

"Што се тиче ових станова желим да се врло брзо вратим овде и да видим да су станови завршени, да су се сви људи уселили и да имају боље животе и крећу се ка бољој будућности. Ово је веома важан пројекат јер помаже људима да стану на своје ноге. Разговарали смо и о другим пројектима, а посебно желимо и да унапредимо животну средину што ће помоћи у креирању нових послова", напоменуо је Енгстром.

Фото: Grad Novi Sad

Обиласку локације присуствовао је и комесар за избеглице и миграције Републике Србије Владимир Цуцић.

"Врло сам срећан и поносан што гледам све ово, хоћу да изразим захвалност Европској унији и свим другим донаторима који су схватили колика је потреба да се реши питање малог обичног човека који ни за шта није крив. Упркос пандемији корона вируса, у 2020. години уручили смо више од 1.000 стамбених решења у оквиру Регионалног стамбеног питања", рекао је Цуцић.

У донацији за финансирање овог пројекта учешће имају и Сједињене Америчке Државе, Немачка, Норвешка, Италија, Швајцарска, Данска, Турска, Луксембург, Шпанија, Кипар, Чешка, Мађарска, Румунија и Словачка.

Подршку програму пружају ОЕБС и УНХЦР.

Дневник, Танјуг

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести