У Улици Кароља Селеша деценију и по чекају асфалтирање пута

Становници Улице Кароља Селеша, недалеко од Булевара војводе Степе на Новом насељу, више од деценије и по чекају на асфалтирање пута, без обзира на чињеницу да су куће одавно легализовали.
1
Фото: Dnevnik.rs

Порез, кажу, редовно плаћају, а иако су водовод и канализацију, пешачку стазу и расвету изградили о свом трошку, до својих домова долазе земљаним путем. Кад падне киша, блато им „до колена дође”, док по сувом времену од прашине не могу да живе. 

– Од силних рупа на путу, возим слалом до куће, а још је горе кад су падавине па су на све стране баре – објаснио је Г. Т. – Чим изађем из дворишта, укаљам се, а жене су од обуће на високу штиклу одавно одустале, да им не би остала у блату. Не знам шта је горе, да ли каљуга кад падне киша или летња спарина кад од прашине не може да се дише.

У Улици Кароља Селеша налази се хостел у који, по речима станара, долазе и странци, те је, кажу, велика срамота да у престоници културе људи на конак долазе земљаним путем. Наводе да у комшилуку има и приватних фирми, па изостанак основне инфраструктуре, односно асфалтираног пута, не оставља баш најбољи утисак на пословне сараднике.

Огорчени суграђани напомињу и да је велика срамота да улица која је име добила по оцу познате Новосађанке, тенисерке Монике Селеш, плива у блату.

– Ми смо сви породични људи и нема смисла да нам деца кроз блато иду у школу – нагласио је Б. Ј. – Обраћали смо се и председнику месне заједнице Југовићево, писали петиције, али пута још увек нема. Не знамо више шта да радимо ни коме да се обраћамо.

У Градској управи за грађевинско земљиште и инвестиције (УГЗИ) наводе да је за Улицу Кароља Селеша урађена техничка документација за изградњу саобраћајних површина и пратеће инфраструктуре. Грађевинска дозвола је исходована, а пројектом је предвиђена изградња коловоза и пешачке стазе, као и подземне инфраструктуре, водовода, фекалне и атмосферске канализације, али и јавног светљења. Реализацију пројекта, кажу, коче нерешени имовинскоправни односи.

Програмом уређивања грађевинског земљишта за 2020. годину предвиђен је новац за изградњу саобраћајних површина и пратеће инфраструктуре, али да би та инвестиција била реализована, парцеле морају бити експроприсане и укњижене као јавна својина Града

На основу решења Владе Републике Србије од 20. априла 2017. године утврђен је јавни интерес за експропријацију непокретности (три парцеле), ради привођења земљишта намени, односно изградње саобраћајнице. Правобранилаштво града Новог Сада је пред Градском управом за имовину и имовинскоправне послове 8. јуна 2017. године покренуло поступак експропријације и 18. септембра 2018. донето је решење за то. Странка у поступку је на решење поднела жалбу па је поступак обустављен до доношења решења по тој жалби, односно окончања другостепеног поступка.

По подацима из Катастра, реч је о плацевима површине 2.131, 1.305 и 126 квадратних метара, и неколико власника у Катастарској општини Нови Сад 4.

– Програмом уређивања грађевинског земљишта за 2020. годину предвиђен је новац за изградњу саобраћајних површина и пратеће инфраструктуре, али да би та инвестиција била реализована, парцеле морају бити експроприсане и укњижене као јавна својина Града или да, док не буде окончано решавање имовинскоправних односа, власници дају сагласност за грађевинске радове на њиховим приватним парцелама – објаснили су у УГЗИ-ју за „Дневник”.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести