Удружење ромских студената помаже сународницима

Правну, психо-социјалну, практичну и логистичку помоћ и подршку добила су 923 припадника ромске заједнице у Новом Саду током претходне године кроз пројекат „Центар за ромску заједницу” који организује Удружење ромских студената.
romi
Фото: Удружење ромских студената

Удружење је у ромским насељима Бангладеш и Велики рит отворило канцеларије у којима функционишу правна и психолошка саветовалишта, док су ради спречавања осипања деце из образовног система пружали подршку ученицима у основним школама „Душан Радовић”, „Јожеф Атила” и „Доситеј Обрадовић”.

„У школама смо помагали малим матурантима у учењу да би остварили боље резултате на завршном испиту и пружили им подршку у каријерном вођењу“, објашњава координатор пројекта Ненад Владисављев.

„Помагали смо и ученицима који имају потешкоће у учењу, а организовали смо и радионице с децом која имају проблеме у адаптирању.“

Нешто више од 170 Рома добило је лична документа, остварило право на социјалну помоћ, успоставило комуникацију с институацијама, успело да легализује објекте и слично. Када је реч о психолошкој подршци, она је подразумевала индивидуалне сесије, групне сесије саветовања, подршку у учењу, али и програме породичног саветовања.


Широка лепеза акција

„Центар за ромску заједницу” има задатак и да промовише унапређење квалитета живота Рома у насељима у складу с исказаним потребама. С градоначеником Милошем Вучевићем раде на осмишљавању одговарајућег решења за регистрацију сакупљача секундарних сировина и заустављање праксе кажњавања за узимање отпада из јавних надземних комуналних контејнера. С ЈКП „Зоохигијена и ветерина” су реализовали одношење паса луталица из насеља Бангладеш. Млади Роми из Великог рита су укључени у обуку „Инфополиса”, с организацијом ЈАЗАС су обезбеђени бесплатни кондоми за становнике Бангладеша, а с „Праксисом” и Екуменском хуманитарном организацијом је договорено да за кориснике Центра сносе трошкове административних такси ради издавања личних докумената.


„Центар једном месечно организује скуп „Дан заједнице” којим се тежи повезивању становника насеља с институцијама“, каже Владисављев. „Током 2017. године смо организовали десет таквих сусрета, будући да је пројекат почео да се реализује у априлу. На тим скуповима учествовали су Градска управа за спорт и омладину, Тренинг-центар „Инфополис”, Покрајински секретаријат за образовање, представници Скупштине АП Војводине и Канцеларија за инклузију Рома АПВ, Служба за запошљавање, представници ЈКП „Чистоћа” и Дома здравља „Нови Сад”, Универзитета у Новом Саду, Средње машинске и Средње економске школе, Предшколске установе „Радосно детињство” и Организације „Праксис”.“

Пројекат траје до фебруара 2019. године, а чланови Удружења ромских студената за сада су задовољни постигнутим, иако сматрају да би могли остварити и боље да их има више на том пројекту. У овој години планирају да отворе центар с истоветним услугама и у Беочину, као и да се фокусирају на активности које доприносе запошљавању Рома, а које би обухватале обуке, посредовање у запошљавању и каријерно саветовање. Пројекат се реализује у партнерству с Немачком организацијом СОДИ и Форумом Рома Србије, уз финансијску подршку Федералног министарства за економску сарадњу и развој Немачке.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести