Удружење „Велико коло” из Ветерника огранизовало пробе на даљину

Проглашењем ванредног стања, многе ствари смо ставили по страни и у својим кућама бринемо примарно за своје здравље и здравље укућана. Полицијски час нас је ограничио у многим стварима, а своја пријатељства углавном негујемо дугим телефонским позивима и видео-разговорима.
е
Фото: Удружење „Велико коло”

Ипак, не мора свака љубав да помера границе, некад је довољно да се оне само мало измене и прилагоде ситуацији у којој су вољени.

Љубав према традиционалној игри стављена је на тест у многим културно-уметничким друштвима, укључујући и Фолклорно удружење „Велико коло” из Ветерника. Они су своје пробе једноставно прилагодили забрани окупљања, те је њихов уметнички руководилац Милан Веселиновић одлучио да припреми видео-снимке корака, које ће чланови „Великог кола” пратити, снимати се и слати у велики архив, након чега добијају златне звездице.

– Пробе смо прекинули 16. марта на свим нашим локацијама, али сам донео одлуку да играмо код куће – рекао је Милан Веселиновић. – Да бисмо наставили да ширимо традицију а не вирус, за неколико дана сам, заједно са сарадницима, снимио више од двесто видео и аудио снимака. Снимили смо игре за четири дана, а у просеку по дану смо радили и по шест сати. Желели смо да сви могу наставити пробе, те имамо игре како за млађе и старије почетнике, тако и за играче с искуством.

Понедељком и средом играчи у својим групама добијају линкове ка снимцима који су додељени за ту пробу, а од њих се тражи да у суботу пошаљу снимак у којем су савладали кораке. Звездице добијају они који пошаљу свој снимак, и то у распону од један до пет, у зависности од тога да ли је задатак савладан. Постоји и мала цака: они који желе да осигурају пет златних звездица или једноставно да прошире забаву, могу послати снимак у којем вежбају с неким од укућана који нису чланови Удружења и на тај начин учествују у „трци” за награду.

– По броју враћених снимака можемо рећи да је интересовање велико, а постоје и чланови који вежбају код куће без слања видео-снимака. Водим евиденцију о томе ко је послао снимак и колико је звездица добио, и тако имам увид у то колико је њих присуствовало „проби” – рекао је Милан, и додао да, када се заврши ванредно стање и врате се у играчке сале, биће организована додела награда за оне с највише сакупљених звездица.

– Не могу очекивати исту кондицију играча у овим условима као што би имали да су у сали, али када се тамо врате, брже ће се прилагодити редовном темпу игре. Љубав према фолклору, традицији и даље постоји, упркос тренутној ситуацији. Жеља за игром и музиком је велика, наравно, узимајући у обзир да смо сви доброг здравља – рекао је Милан Веселиновић.

Пројекту „Пробе на даљину” прикључили су се КУД „Плетеница” из Бијељине, КУД „Карановац” из Краљева, КУД „Бранко Радичевић” из Бешке и КУД „Слобода” из Руменке.

– Сматрам да је одржавање „проба на даљину” одлично замишљен концепт проба у ванредној ситуацији – казала је играчица и једна од уметничких руководилаца Инклузивне фолклорна групе у Дому „Ветерник” Бранка Вукас Ковачевић. – На тај начин узимамо најбоље од нових времена да бисмо сачували традицију. Било да су у питању деца или одрасли, сваки фолклораш зна како срце заигра уз прве тактове, звук хармонике или оркестарске интерпретације, а ноге саме од себе крену да „везу и плету”.

Фолклорно удружење „Велико коло” из Ветерника у марту ове године прославило је деценију постојања. Пробе се одржавају на три локације у Новом Саду – у Атомском склоништу у Милеве Марић 25, обданишту „Гуливер” у Бате Бркића 1а и у обданишту „Чика Јова”, Змајевац 2 у Сремској Каменици, док се у Ветернику пробе одржавају у обданишту „Златокоса”, Краља Александра 62, а постоји инклузивна фолклорна група у Дому „Ветерник”, Книнска 157. „Велико коло” ради с децом свих узраста, као и одраслима и особама с инвалидитетом, а број чланова је нешто већи од 600. У рад Удружења укључено је неколико секција, међу којима су школа фолклора за децу узраста од 4 до 15 година, дечји ансамбл, школа фолклора за одрасле, припремни састав, школа фолклора за особе са сметњама у менталном развоју, народни оркестар, извођачки ансамбл, ветерански састав и радионица за шивење, хеклање и штрикање.

То фолклорно удружење организовало је 4. октобра 2015. године у Новом Саду манифестацију „Велико коло за Гиниса”, која је окупила 257 културно-уметничких друштава из једанаест држава, осим Србије. Направљено је највеће коло, које је бројало више од 12.000 играча у народној ношњи.

Фото: Удружење „Велико коло”

Осећај припадности и заједништва

– Одржавање традиције у време ванредног стања је веома битно због психичког здравља – рекла је Тања Ћирковић Галић. – Свима нам много значи тај вид проба јер представљају осећај припадности и заједништва у тешким тренуцима. Музика и игра чине велики део мог живота и живота моје деце, а представљају нам чисто уживање.

Проба за најмлађе почиње када добију снимак с једнм или више нових игара, у зависности од тежине корака, као и аудио-снимак песме и речи, уколико игра садржи песму, па су тако малишанима обезбеђени музика, кораци, песма и речи те песме да би што боље одржавали кондицију и савладали нове игре.

        Д. Андулајевић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести