Уништавају се ларве, у припреми и удар из ваздуха

Пораст водостаја Дунава и других војвођанских река, као последица изузетно кишног раздобља, уз нагли скок температуре ваздуха, идеални су услови за развој популације руралних, односно речних комараца.
komarci zaprasivanje
Фото: Dnevnik

Стручњаци „Циклонизације“ свакодневно прате стање на терену, а извођење ларвицидних третмана са земље и воде – чамцима и амфибијским возилима, екипе су почеле чим је детектовано активирање изворишта те врсте комараца.

– Већ дуже од недељу дана користили смо сваки метеоролошки повољан тренутак да бисмо максимално редуковали популацију речних комараца у фази ларви – каже менаџер „Циклонизације“ за односе с јавношћу Дарио Аћимовић. –У наредним данима нас очекују третмани против одраслих форми са земље и из ваздуха на подручју града Новог Сада и општина Беочин и Сремски Карловци.

Још од априла „Циклонизација“ води битку и с урбаним, или кућним комарцима, који се легу у каналима, барама и другим стајаћим водама, као и у двориштима. Од почетка сезоне, објашњава Аћимовић, изведено је више серија ларвицидних и третмана са земље против одраслих форми тих комараца. Како каже, током овогодишње систематске акције заштите здравља грађана од комараца, посебан акценат је стављен на мониторинг и третмане против азијског, или тиграстог комарца.

Чињеница је да смо последњих година суочени с измењеним климатским условима, које су, у комбинацији с другим факторима, довели по повећане опасности од ширења заразних болести које преносе комарци. Узимајући у обзир да је „Циклонизација“ 2018. године у Новом Саду открила одрасле јединке азијског тиграстог комарца, а да је током прошле сезоне детектовала и ширење те инвазивне врсте из првобитних резервоара по оближњим деловима града, као и чињеницу да ове године није било праве зиме и континуираних ниских температура, очекивано је то што није било природне редукције њихове бројности. Зато стручњаци из „Циклонизације” од почетка сезоне прате бројност и распрострањеност те врсте комараца и сузбијају их када год се укаже потреба.

Упозорење пчеларима

Третмани против комараца са земље и из ваздуха на подручју града Новог Сада и општина Беочин и Сремски Карловци биће изведени до 12. јула. Тачно место и време третмана зависиће од мониторинга и временских услова, а третмани ће се изводити препаратима на бази ламбда-цихалотрина и делтаметрина. Упозоравају се пчелари да је препарат токсичан за пчеле, те да кошнице затворе или уклоне најмање пет километара од наведених места третирања. Дејство препарата траје три дана.

        А. Брзак

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести