Више од 40 милијарди динара у каси Новог Сада

Новосадска скупштина данас је усвојила други ребаланс буџета у овој години, по којем би се у градску касу слило нешто више од 40,8 милијарди динара.
с
Фото: Р.Хаџић

Поред тога, усвојене су бројне измене програма и планова градских предузећа у складу с новим пројекцијама, те измене одлуке о кућном реду, паркиралиштима, као и неколико урбанистичких планова.

Заменик градоначелника Милан Ђурић, у обраћању новинарима пред седницу, казао је да је градски буџет стабилан, те да не постоје проблеми и потешкоће у функционисању Града Новог Сада.

- Оно што је важно да грађани знају да влада ликвидност и солвентност и да ћемо наставити и даље без обзира на све изазове са одговорним вођењем градске касе која има континуирани раст – истакао је Ђурић.

Заменик градоначелника Милан Ђурић је истакао да је ове године градски буџет двоструко већи од оног од пре 10 година, када је СНС преузела власт у граду
Фото: Р.Хаџић

Како је подсетио, првобитни буџет за ову годину износио је 35,865 милијарди динара, први ребаланс је ту суму подигао на 38,45 милијарди, а други ребаланс планира буџет од 40,808 милијарди динара, што је четири одсто више у односу на претходни план. Ђурић је истакао да је ове године градски буџет двоструко већи од оног од пре 10 година, када је СНС преузела власт у граду.

Неће бити повећања цене карата на линијама ЈГСП "Нови Сад" у наредном периоду, јер је Град имао новца да ове године помогне предузећу, рекао је Ђурић

- Упркос изазовним временима и порасту текућих трошкова успевамо да избалансирамо текућу и капиталну потрошњу, па је и овим ребалансом тај однос задржан. Капитална потрошња износи 14,308 милиона динара, односно 35,34 процената укупно планираних средстава буџета, више од трећине. Овим ребалансом смо за капитална издвајања издвојили чак 956 милиона динара и ниједна инвестиција овим ребалансом није угрожена. Нисмо одустали ни од једне инвестиције – напоменуо је Милан Ђурић.


Почиње уклањање мина на Дунаву

Одговарајући на питања новинара Ђурић се дотакао и изградње новог моста преко Рибарског острва и реакције Бернске конвенције на жалбе да пројекат угрожава угоржене животињске врсте.

-  Ове недеље треба да почне разминирање тог терена, које је предуслов да би се радови уопште одвијали. Закључен је уговор са фирмом "Миленијум". Директорат Бернске конвенције није тражио обуставу радова, већ само додатна појашњења. Поступак изградње моста је у потпуности усклађен с прописима и транспарентан, а Град Нови Сад ће, у сарадњи с Министарством заштите животне средине, благовремено доставити допуну документације, најкасније до 31. јануара 2023. одине – навео је Ђурић, уз напомену да радови нису обустављени.


По његовим речима, 7,3 милиона динара планирано је за идејно решење споменика Николи  Тесли, који ће се налазити на новој кружној раскрсници Булевара цара Лазара и Фрушкогорске улице. Додао је и да  изградњу атмосферске канализације од Института у Сремској Каменици до Роковог потока, заједно са Покрајином, Град финансира са 70 милиона динара. 

За пензионере са најнижим примањима и све друге угрожене суграђане обезбеђена је једнократна помоћ од 5.000 динара(Адријана Месаровић)

- Почињемо са анализом увођења бициклистичке стазе на Мосту слободе, издвојили смо три милиона динара. Издвојили смо додатна средства за атарске путеве у вредности 38,3 милиона динара – казао је Ђурић.

Он је истакао да неће бити повећања цене карата на линијама ЈГСП "Нови Сад" у наредном периоду, јер је Град имао новца да ове године помогне предузећу, иако су цене превоза некомерцијалне.


ЈГСП изазов за градску власт

Образлажући одлуку да се ЈГСП-у помогне са нових 851 милион динара, док се "Чистоћа" комерцијално задужује за 450 милиона динара, Ђурић је навео да је код "Чистоће" у питању далеко мања сума и процењено је да ће уз грејс период од годину дана предузеће моћи самостално да сервисира тај дуг.

- Делови за аутобусе, који су коштали 50.000 динара, сада коштају између 100.000 и 120.000 динара. А где је нафта која је скочила са 113 динара на 216 динара? Тешко је стање, изазов ће нам бити да водимо ГСП – поручио је Ђурић, напоменувши да је у току анализа пословања градских предузећа, док Спенс има проблем с ценом струје.


- Тако да ћемо интервенисати са 851 милионом динара. Јако је важно да цене  карата остану исте. Да оне остану и за студенте и ђаке 5.000 динара на годишњем нивоу. И поред повећања  цена горива и резервних делова у више наврата, одлучили смо да ипак интервенишемо из буџета и да цене карата остану исте као и данас – додао је Милан Ђурић.

Фото: Р.Хаџић

Како је нагласио, ове године је Нови Сад издвојио 30 милиона динара у републички фонда за лечење у иностранству деце и младих оболелих од тешких болести. Ђурић је подсетио да је пројекат почео 2017. године и исказао намеру да Град настави с овим видом помоћи. Говорећи о предлозима планова који су се нашли на дневном реду Ђурић је издвојио план детаљне регулације (ПДР) дела Алибеговца који предвиђа породично становање, те површине за спорт, рекреацију и туризам.

- У току је расписивање конкурса за продају 25 станова у петој ламели у Улици Момчила Тапавице бб у Новом Саду. На данашњој седници донећемо одлуку о повлашћеној куповини два стана за вишечлане породице. Пред одборницима ће се наћи и одлука да Новосадски дечији културни центар добије на коришћење простор у Креативном дистрикту, некадашњој Кинеској четврти – навео је заменик градоначелника Милан Ђурић.


ЛСВ може како хоће

Коментаришући односе у у владајућој колацији, посебно противљење ЛСВ-а подизању споменика невиним жртвама 1944/45. године и могућност повлачења те странке из градске власти, Ђурић је казао да је то питање за ЛСВ.

- Уколико они желе да изађу из коалиције, могу да изађу. Уколико не желе, добродошли су. Опет, они су гласали за буџет који је предвидео споменик – рекао је Милан Ђурић.


Чланица Градског већа за буџет, финансије и инвестиције, Адријана Месаровић образлажући ребаланс, за скупштинском говорницом истакла је да је пред одборницима и суграђанима историјски ребаланс буџета.

- Значајнија примања и приходи дошли су од продаје земљишта и увећана су за 1,38 милијарди динара, 397,5 милиона динара је од пореза. Донације, помоћи и трансфери су увећани за 228,1 милион динара. Другим ребалансом буџета планирано је повећање расхода за капиталне појединачне пројекте, увећана су средства за инвестиције за 509 милиона динара, а 75,9 милиона динара је издвојено за дом здравља на Видовданском насељу. У оквиру програма мера енергетске ефикасности планирана је санација вртића “Бубамара” за 34,7 милиона динара, а 10,8 милиона динара је планирано за фестивал светла “Тесла лајт”. За изградњу канализационе мреже у Кисачу издвојено је 23,8 милиона динара - поменула је неке од инвестиција Месаровић.

Она је додала и да су увећана средстава у области социјалне заштите, у виду једнократне и друге врсте помоћи, за које је из буџета издвојено 43,5 милиона динара. За пензионере са најнижим примањима и све друге угрожене суграђане обезбеђена је једнократна помоћ од 5.000 динара.

Шеф опозиционе одборничке групе СРС Ђурађ Јакшић новинарима је објаснио да ће гласати против другог ребаланса, јер не доноси ништа ново и заправо "гаси пожар у поједним јавним предузећима", те у доброј мери намирује штету услед изгубљених судских спорова града на основу "фактичке експропријације" земљишта из ранијих година.

Јакшић је додао да ће ЈГСП-у бити потребно више од три милијарде динара годишње само да би било ликвидно и да превози путнике, а да би решење неодрживог стања могло да буде увођење приватног партнера или повећање цене карте и смањење броја запослених, против чега је СРС.

По његовим речима, уз 12 одсто веће цене воде и канализације, за толико ће поскупети и одношење смећа, те ће само Ивањица бити скупља по том основу у Србији, док је у Београду готово двоструко јефтиније.

Шеф опозиционе групе ДСС Бојан Радојевић казао је да не подржавају ребаланс, одлуке повезане с ребалансом, али ни урбанистичке планове. Радојевић сматра да су поново изостали "мега пројекти" за Нови Сад и да новац није употребљен за добробит Новосађана.

Светозар Крстић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести