Висок водостај Дунава активира изворишта комараца

Због новог, значајног пораста водостаја Дунава, неуобичајеног за ово доба године, у наредним данима очекују поновно активирање изворишта речних комараца на великим површинама излива на обе обале, саопштавају из „Циклонизације”.
1
Фото: Циклонизацијa

Како кажу из тог предузећа, прати се стање на терену, а у току су припреме за третмане који ће бити изведени у наредним данима.    

– У готово 50 година, колико се „Циклонизација” бави сузбијањем комараца у Новом Саду, није забележено да је средином августа било потребе за овако свеобухватним третманима против речних или руралних комараца – објашњава менаyер „Циклонизације” за односе с јавношћу Дарио Аћимовић. – Међутим, ове године у Европи су у протеклом периоду забележене екстремне количине падавина за ово доба године и то је довело до таласа који је подигао ниво Дунава до мере да пуни изворишта комараца на великим површинама. Наши стручњаци већ две недеље прате водостај Дунава у Мађарској и на време су предвидели и пораст код нас, те мере које ћемо морати да предузмемо. Дунав је већ напунио изворишта, а врх овог таласа очекујемо данас. За сада, пројекције су да ће повлачење ићи релативно брзо, али ми смо спремни и за тежи сценарио, у којем би се та висока вода задржала и у дужем периоду.

Како каже, против те врсте комараца већ су стартовали ларвицидни третмани са земље и с воде, а наредних дана почеће и третмани против одраслих форми. Третмани ће бити спроведени са земље УЛВ генераторима на теренским возилима, с воде чамцима и амфибијама, а уколико буде потребе, извешеће се и ваздушни третмани из хеликоптера и авиона. Осим тога, екипе „Циклонизације” спроводе планиране третмане против кућних или урбаних комараца, као и поротив инвазивних азијских тиграстих.

– Редовно се прати бројност те врсте комараца на територији целог града, свих проградских насеља и села. Тамо где се уочи повећање бројности, изводе се третмани, тако да у овом тренутку можемо рећи да се третмани изводе свакодневно у неком делу  града. И још једном молим грађане да буду одговорни и да не гаје ту врсту комараца у својим двориштима, односно да не држе кофе и бурад с водом, да провере проточност олука и слично.

Пошто је реч о врсти комараца која преноси вирус Западног Нила, „Циклонизација” током сезоне, у сарадњи с градском управом, прати и зараженост комараца.

– У другом кругу анализирани су узорци са 46 локација у граду, приградским насељима и селима, сакупљени у другој половини јула и почетком августа. Као и у првом кругу, када су на анализу послати комараци с 30 локација из свих делова Новог Сада сакупљени у првој половини јула, ни у другом кругу нису детектовани комарци заражени вирусом Западног Нила. За анализу је задужена лабораторија Научног института за ветеринарство из Новог Сада, а присуство вируса утврђује се ПЦР методом – објашњава Дарио Аћимовић.

Како каже, такав резултат је очекиван јер су за развој вируса у комарцима потребни дужи периоди топлог времена. Зато је, каже Аћимовић, врло вероватно да ће вирус Западног Нила бити детектован у узорцима који ће бити сакупљени током августа.

А. Б.

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести