Вучевић: До 2020. пред грађанима план изградње депоније

НОВИ САД: До 2020. године представићемо грађанима докле се стигло са планом изградње Регионалне депоније у Новом Саду, где ће бити одлагано смеће из још шест околних општина, и шта нас чека од 2020. до 2024. године, када је тај пројекат у питању, рекао је данас градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, на питање Танјуга докле се стигло са овим пројектом.
vucevic
Фото: Град Нови Сад

Скоро 50 година смеће се одлаже на депонију која се налази готово тик уз град. Годишње на Градској депонији буде одложено 173.000 тона отпада, показују подаци из 2016. године. 

Од те количине, ЈКП Чистоћа прикупила је 106.000 тона, а кроз постројење за сепарацију отпада прошло је 15.400 тона. 

Градоначелник Новог Сада уверава да грађани немају разлога за бригу, те да интезивно разговарају са мештанима, како би они на прави начин разумели да нова депонија неће бити у близини њихових кућа и насељеног места.

"Регионална депонија биће удаљена од насељеног места и више него што су законски минимуми. Направићемо и зелене површине, што се подразумева. Нико од грађана неће бити угрожен", рекао је Вучевић. 

Он наводи да ће бити коришћена технологија која никако неће моћи да утиче на загађење ваздуха, већ напротив - више неће бити неуређеног сметлишта.

"Влада огромно интересовање компанија широм света за депонију као што је она у Београду, али и за ову у Новом Саду. Нећемо ништа исхитрено да радимо, хоћемо да изаберемо оно што ће бити набоље и најекономичније за нас, а пре свега морамо да водимо рачуна о заштити животне средине и о целом амбијенту", каже Вучевић.

Он је навео да ће изградња Регионалне депоније утицати на цену комуналне услуге одношења смећа и управљања смећем. 

На питање да ли то значи да ће цена поскупети, Вучевић одговара да "то није рекао".

"Нисам рекао да ће поскупети, али кажем да централни пречистачи свакако утичу на цену коштања. Нисмо ништа припремали да поскупи одношење смећа, али ћемо свакако та улагања и инвестиције сагледавати и у контексту цене коштања", казао је Вучевић.

Још није познато на који начин ће бити финансирана изградња Регионалне депоније, да ли кроз јавно-приватно партнерство, концесију или кредитно задуживање. Инвестиција ће бити вредна неколико десетина милиона евра.

Тренутно се ради на уређењу 17 регионалних депонија у Србији, од укупно 26, колико предвиђа Државна стратегија. Та инвестиција вредна је 960 милиона евра. Када свих 26 депонија буде изграђено, биће угашено 163 депоније у земљи.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести