МЛАДИ КИНЕСКИ КОШАРКАШИ ПРОДИЏИЈА ИЗ ШИЈАНА НА КАМПУ У НОВОМ САДУ: Из Србије желе да оду на виши ниво
Огромна је земља Кина, уз Индију, једна од најмногољуднијих нација на нашој планети.
Истина, тешко је установити укупан број Кинеза, па је најмеродавнији податак из 2023. године, по којем их има око 1,4 милијарде. Е, сад, свакако да је изузетно занимљив податак да млади кошаркаши из Кине, баш током ових дана, учествују на кампу у Новом Саду, где се упознају са самим спортом, градом, његовом културом и људима који овде живе.
Предвођени тренером Марком Јовичићем, некадашњим играчем Војводине, иначе рођеним Црвенчанином, кошаркаши приватног клуба Продиџи из Шијена, бораве у хотелу „Нордик“ на Поповици и тренирају у спортској сали у Беочину. Успут, у плану им је да одиграју и пет контролних утакмица с нашим одговарајућим екипама и тиме усвоје понешто од оног што овдашњу кошарку чини јединственом у свету.
- Име наше интернационалне школе је Дехонг и она је најпрестижнија у Шијану, који има око 12 милиона становника – рекао је Харис Хуе, власник овог занимљивог кошаркашког пројекта. – Наш град је био прва престоница древне Кине и, за тамошње услове је – градић. Само 30 км од центра смештено је чувено налазиште Војске од теракоте, која је, како се верује, штитила првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга у његовом загробном животу. Мој отац и ја смо оснивачи кошаркашке школе и за тренере смо узели стручњаке из Србије, а имамо око 500 полазника, који су распоређени у, тако да кажем, обуку за сву децу која то желе, али и на следећи ниво, у којем су клинци који имају кошаркашки потенцијал.
О томе шта га је определило да оснује школу, Хуе је рекао:
- Јако волим кошарку и играо сам је у средњој школи. Захваљујући тој љубави и страсти, тражио сам начин на који могу да допринесем мојој земљи. Преко једног пријатеља, добио сам прилику, и искористио је, да оснујем школу и данас смо већ достигли леп ниво. Видим да се овде игра тимска кошарка, а не, као у САД и другде у свету, да се акценат баца на физичке способности и индивидуализам. На томе ћемо пробати да радимо и с нашим полазницима у будућности.
Хуе је објаснио то чиме се руководио да камп направи у Србији и Новом Саду.
Јовичић: Разлика у квалитету
Тренер Продиџија Марко Јовичић, желео је да нагласи следеће:
- Тренирамо два пута дневно у Беочину, а наши дечаци имају прилику да виде како овдашња деца изгледају на терену и како тренирају – објаснио је он. – За 10 дана боравка, одиграћемо укупно пет пријатељских сусрета са вршњацима из Србије, а већ сада је јасно да је, у овом узрасту, велика разлика у квалитету, наравно у корист српске кошарке. Следећег лета план нам је да доведемо барем 60 клинаца по узрасним категоријама и да наставимо с кошаркашким развитком.
- Србија је позната као земља спорта, поготово кошарке. Иначе, концепт наше комапније заснива се на српским тренерима, јер желимо да нас науче вашим системима кошарке. Уз Марка Јовичића, у Шијану ради још један српски тренер, а имамо сестринску компанију и у Шангају, где раде тројица стручњака из ваше земље. За камп у Србији сазнали смо преко Жељка Радоњића и Зорана Миловића, схватили смо да је то лепа прилика за нас, све је организовано на врхунском, професионалном нивоу и, у договору с родитељима у Кини, одлучили смо да њихову децу доведемо овамо. Овог пута овде тренира 14 наших полазника, али планирамо да, уз одговарајући маркетинг у току наредних годину дана, следећег лета у Нови Сад дође много више деце – додао је Хуе.
Харис Хуе је истакао да су родитељи сами финансирали пут пут и боравак своје деце у кампу у Србији, али да су дечаци од 12 до 15 година презадовољни оним што су од организатора добили. Уз то, како је подвукао, деца су научила то где је наша земља, јер, већина од њих никада раније није ни чула за Србију. И, наравно, упознала су се с нашом кошарком која, убеђени смо, може да им буде прави пример на путу стасавања.
А. Предојевић