Градска управа Вршца у пројекту инклузије Рома

ВРШАЦ: У Градској кући у Вршцу одржан је други круг радионица с циљем израде локалног акционог плана за Роме који би требало да у наредне три године дефинише потребе и приоритете када је у питању живот ове националне заједнице у граду под кулом.
Vrsac inkluzija/R. Hadzic
Фото: Р. Хаџић/Радионица у Градској кући

Радионици су присуствовали представници ромских невладиних организација и представници делова града и насељених места где живе Роми како би, као активни учесници, са своје стране могли да сугеришу и кажу шта је оно што је њима потребно.

Чланица Градског већа за здравство и социјалну заштиту Татјана Николић наводи за „Дневник” да град у последње две године интензивно ради на унапређењу маргинализованих друштвених група, а међу њима су и Роми, те да су бројни пројекти усмерени на унапређење њиховог положаја, почев од запошљавања, образовања, становања. Како истиче, у многим сегментима постоји још простора за унапређење услова за ромску популацију.

-  Управо са тим циљем град је ушао у пројекат подршке инклузији Рома. Реализује се у оквиру ИПА пројекта ЕУ, где смо потписали протокол о сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина. Град се обавезао да формира мобилну јединицу за рад са Ромима, а самим тим и координационо тело за реализацију и праћење спровођења ових активности и именовање ромског координатора, ромског педагошког асистента и здравственог медијатора – каже Николић.

Фото: Р. Хаџић/Татјана Николић

Вршац је, како наводи, у последње две године имао ромског педагошког асистента, именованог одлуком Градског већа, који ради с ученицима ромске националности у ОШ „Паја Јовановић”, а има и ромску здравствену медијаторку која дужи низ година ради у Дому здравља о трошку Министарства здравља.

Татјана Николић напомиње да је граду недостајала екипа сарадника на челу са представникокм ромске заједнице, у овом тренутку у функцији ромског координатора, који ће све те активности синхронизовати на терену и пратити унапређење њиховог положаја. Зато је на нивоу градске управе систематизацијом први пут отворено радно место ромског координатора. Вршац је конкурисао на пројекат доделе средстава за ангажовање ромског координатора код надлежног покрајинског секретаријата и очекује се да резултати буду објављени до краја месеца.


До академског звања на ромском језику

Висока струковна школа за образовање васпитача „Михајло Палов” у Вршцу већ неколико година организује наставу на ромском језику, по чему је ова установа јединствена у Србији, али и шире. Тренутно се на студијама налазе 34 студента ромске националности.

– Значајно је да је држава сада дала подстицајне мере за маргинализоване друштвене групе и стипендије много значе. Није више тако мали проценат ромске деце која се школују на високим школама и факултетима, а ми ћемо се потрудити да их интегришемо -наводи Татјана Николић.


– Што се тиче израде локалног акционог плана за Роме, једини стратешки документ коју је Вршац имао јесте социјална стратегија из 2014. године и никада није постојао стратешки документ нити у области здравља, нити у области унапређења положаја Рома. Са тим циљем смо, уз подршку СКГО, урадили и план јавног здравља, јер ћемо тако на локалу унапредити бригу о здрављу нашег становништва, и у том документу је здравље Рома обрађен као посебан сегмент, а са циљем, у сарадњи са Ромским координатором, целим тимом и подршку СКГО ми смо ушли у израду локалниг акционог плана – наводи Николић.

Чланица Градског већа за здравство и соацијалну заштиту наводи да ће Вршац од СКГО добити техничку подршку за израду локалног акционог плана за Роме и вредност донације иде до 12.000 евра. У склопу тога добиће и лаптоп за ромског координатора и једно возило за потребе рада мобилног тима.     

А. Савановић

Пројекат „Вршац данас” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести