Идвор: Пупинов допринос присаједињењу Војводине Србији

ИДВОР: Октобарским сусретима, који су у Идвору приређени 39. пут, обележена је 164. годишњица рођења великог научника и лобисте српског народа Михајла Пупина у његовом родном селу.
1
Фото: Октобарске свечаности у част Михајла Пупина у Идвору

Сусрети у Спомен-дому, Пупиновој задужбини, овог пута одржани су у част стогодишњице присаједињења данашње Војводине Краљевини Србији, и улози Михајла Пупина у томе.

Свечаност је отворио Драгиша Матић-Уча, просветни радник у пензији из Идвора, читањем прогласа америчког председника Вудроа Вилсона, а потом је интонирана химна „Боже правде”.

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност АП Војводине проф. др Зоран Милошевић, поздрављајући учеснике Октобарских сусрета, нагласио је да је потребно истаћи важност Михајла Пупина, не само због Баната, него његовог доприноса изграђивању српског друштва након Великог рата.

- Вера да се једна нација може обновити не само кроз дела војсковођа, него и кроз стваралаштво младих, кроз знање и кроз његово имплементирање у привредни развој, и даље су живе лекције које чине Михајла Пупина бесмртним - рекао је Милошевић.

Пупин је имао једну од најважнијих улога у стварању Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, али и у формирању данашње Војводине у овим границама. Томе су допринели његово лично пријатељство с тадашњим америчким председником Вудроом Вилсоном. Дипломатска активност Михајла Пупина била је пресудна у борби српског народа за уједињење након Великог рата, о чему је говорио Милан Божић, председник Фондације „Младен Селак”, која је уз покровитељство Покрајинске владе и труд домаћина из Идвора обележила овај значајан датум.


Афирмација младих талената

На свечаности у Идвору прочитан је телеграм који је упутила премијерка Ана Брнабић. Она је изразла жаљење због немогућности да присуствује свечаности, али и велико задовољство и речи похвале поводом афирмације младих талената и промоцији науке, у оквиру делатности Фондације и Дома културе „Михајло Пупин”.


Аташе за културу амбасаде САД у Београду Мајкл Брук рекао је да је један од највећих Пупинових изума пријатељство, оно које је градио између српског и америчког народа. На Октобарским сусретима у Пупиновом родном месту додељен је већи број награда и признања за научни рад, проналазаштво и допринос очувању сећања на великог научника. Међу награђенима су академик Зоран Ковачевић и Кајл Скат, амбасадор САД у Србији за помоћ коју амбасада пружа Спомен дому Михајла Пупина у Идвору за објављивање 10.000 примерака књиге „С пашњака до научењака” за коју је Пупин добио Пулицерову награду. Награђен је и већи број даровитих ученика основних и средњих школа из читавог Баната који су на државним и међународним такмичењима постигли запажене успехе.

На Октобарском сусрету представљено је треће допуњено издање монографије о животу Михајла Пупина „Научник, професор, изумитељ и патриота Михајло Пупин Идворски”, аутора Драгољуба Цуцића и Драгољуба Мартиновића, који су такође добили признање Фондације „Младен Селак”.

М. Митровић

Пројекат „Ковачица данас“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести