Изложба предузетничких вештина жена у Жабљу

ЖАБАЉ: Трећа по реду изложба предузетничких вештина жена, у организацији Завода за равноправност полова, након Кикинде и Нештина, одржана је у Жабљу.
Izložba preduzetničkih veština žena u Žablju Foto: Dnevnik.rs
Фото: Изложба предузетничких вештина жена у Жабљу Фото: Дневник.рс

Ова активност Завода промовише предузетнички дух жена и потенцијале које носи домаћа радиност, као могући извор прихода. Завод уз подршку Покрајинске владе, својим програмима подстиче рад и видљивост удружења и актива жена, водећи се чињеницом да допринос жена локалној заједници може бити веома драгоцен у смислу очувања културе неког места, али и побољшања опште социо-економске слике одређеног руралног простора.

Према подацима Завода за равноправност полова, у Војводини постоји скоро 400 удружења жена које се највише баве домаћом радиношћу, пре свега ручним радом и производњом хране по старинској рецептури. Жабаљ је једна од водећих општина која се може похвалити активизмом жена на локалном нивоу, што се показало и на изложби одржаној у суботу у дворишту Општинске народне библиотеке „Вељко Петровић“.

Љубина Пантић из „Креативне радионице“ из Госпођинаца каже да су глава и руке основни алат тог удружења, односно да се оне баве ручним радом, правећи све што глава смисли, а руке могу да реализују.

- Како смо почели полако да избацујемо пластику из употребе, правимо торбе за продавнице и пијацу, заштиту за оклагије, вреће за флаше, а све то од природних материјала и са ручним везом. Зар има лепше од тога - прича Љубина пуна енергије, док понавља да је новац мање битан, јер осећај душе док ствараш нешто, нема цену.

Њена колегиница Јелена Говорчинов осврнула се и на финансијски моменат, па каже да се ручни рад слабије цени, али ипак се чини да се као друштво враћамо вредностима ручног рада, ситуација иде на боље и донекле има прихода.

Фото: Предраг Вулетић посетио је штанд „Алтруиста” Фото: Дневник.рс

Штанд су на изложби имали и корисници жабаљског Удружења родитеља и хранитеља деце и одраслих са инвалидитетом „Алтруист“, који су излагали радове од папира, ручно плетене радове и магнете, што су израдили корисници удружења – деца и одрасли са инвалидитетом, уз помоћ стручних радника и сарадника. Сав приход који зараде од продаје намењен је одрживости њиховог удружења.

Покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић посетио је изложбу и том приликом истакао да Покрајинска влада има неколико демографских, популационих, економских и подстицајних мера за женско предузетништво.

- Нема одрживости села без храбрости жене, па је тако потребно економски оснажити жену, дати јој такву врсту помоћи и награде, с обзиром на то да та награда може да се рефлектује на очување села, јер без села нема ни града, а без града нема ни државе - рекао је Вулетић и додао да је Жабаљ добар пример онога што је циљ Покрајинске владе, а то је да задржи људе на селу.


Мушка подршка предузетницама

Изложби је присуствовао и члан Друштва „Шајкашка“ Мирослав Крунић, самоуки сликар из Мошорина.- Увек сам ту да подржим своје колегинице и пријатељице, како би биле још успешније у ономе што раде -  каже Крунић, додајући и анегдоту из детињства када је у школи добио јединицу из ликовног, а сви другари којима је он нацртао радове добили су петице.

Председник жабаљске општине Чедомир Божић, поручио је да је увек спреман да помогне свим суграђанкама које желе да се баве предузетничким вештинама.

- На овакав начин стварамо могућност за све жене из општине Жабаљ да искажу своје предузетничке активности и да допринесу развоју своје општине. Основне карактеристике предузетништва јесу истрајност и упорност, што жене из општине Жабаљ свакако имају - казао је Божић.


Са нама је радо разговарала и професорица ликовног у пензији Драгица Нићетић из Удружења „Бели лабуд“ из Бегеча, која је дошла са још четири колегинице. Оне сликају разним техникама, неке од њих су академске сликарке, а неке аматерке.

- Откад сам у пензији имам много више времена да сликам, а највише волим апстрактне и полуапстрактне слике, мада сликам и природу, реализам, а радим и на свили, док инспирацију проналазим у детињству, које је дубоко остало у мени. Данас уметници теже живе од уметности, мада су упорни они који је искрено воле, а ја сам се увек трудила да код мојих ђака пробудим љубав према уметности, јер љубав је покретач свега – поручује Драгица.

Директорка Завода за равноправност полова Диана Миловић нагласила је да су чари оваквих изложби то што су мале, како би се остварио блискији контакт са женама које излажу. Она је нагласила да увек желе да виде шта жене праве, да им помогну и да их упуте где треба, захваливши се Општини Жабаљ и њеном председнику, за учешће у организацији изложбе.

Марија Рашић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести