Касне плате и пензије запосленима и корисницима Дома у Чуругу

ЧУРУГ: Наш лист добио је информације од читалаца да касне плате запослених, као и пензије, односно такозвани џепарац за кориснике у чурушком Дому за душевно оболела лица.
1
Фото: Б. Рашић

То је узнемирило кориснике који су навикли на тај свој приход, а тиме и чланове њихових породица. Директор установе Мирослав Кресић потврдио нам је да је дошло до застоја у исплатама, али и да ће у наредних неколико дана закаснели приходи стићи.

Сагласно Закону о буџету за 2019. годину, од 1. јануара у Систем за извршење буџета Републике Србије, уведени су индиректни корисници буџетских средстава Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Едукације о функционисању новог система одржане су пред крај године. Како сазнајемо, услед преласка на нови Систем за извршење буџета, десиле су се техничке потешкоће, због којих касне приходи социјалним установама, којих у Србији има око 200.

Директор Мирослав Кресић, који је на ту функцију ступио у октобру прошле године, долазећи из Геронтолошког центра Нови Сад, каже да је настао мали проблем техничке природе и претпоставља да је разлог томе кратко трајање едукације о техничком делу, као и недовољан број извршилаца који би свим социјалним установама у Србији одједном проследили новац.

- Финансијски гледано, приходи нису угрожени, јер министарство има средства која су обезбеђена, а тај мали раскорак десио се искључиво због прелаза на нови систем пословања - наглашава Кресић и додаје да ће, према незваничним информацијама, сви приходи бити уплаћени најкасније за неколико дана, а даљег кашњења неће бити.

Фото: Б. Рашић

Дом за душевно оболеле у Чуругу финансира се из два извора – Министарство здравља плаћа здравствене раднике, док остали приходи долазе из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Директор каже да има мисију да поправи све оно што до сада није добро функционисало, а приоритет му је да успостави систем, који почива на здравим темељима, односно да се јасно утврди ко шта ради и да постоје инструменти контроле, како би рад уродио плодом и дао резултате.

- Проблема има, јер имам утисак да је оно што је требало да буде приоритет било некако у запећку, што је довело до тога да корисници бораве у не баш најбољим условима - подвлачи Кресић и додаје да велики број корисника борави у малом простору, а око 50 њих је на листи чекања за смештај.


С вољом на радној терапији

Корисници Дома често иду на излете, у позориште и имају различите хобије, прича радна терапеуткиња Радмила Врањеш, која је запослена у тој установи већ 38 година. Она, осим везова, слика, цртежа и осталих радова корисника, брижљиво чува и албуме пуне фотографија са дружења и такмичења.

- Талентовани су и не одустају. Толико има лепих радова, правих уметничких, а и они који су мање талентовани, долазе сваког дана и труде се да корисно проводе своје време - каже Радмила Врањеш, која с одушевљењем прича о свом послу.

Дом је добио и донацију за кош и мале голове, тако да ће од пролећа корисници имати додатну забаву у свом дворишту.


Управа Дома има многобројне идеје за напредак у функционисању и проширење капацитета, али по њиховим речима, најпре морају побољшати услове боравка корисника, као и услове рада запослених. Кажу да Покрајински секретаријат за социјалну политику, као и локална самоуправа имају разумевања за њихове потребе, па тако увек могу да рачунају на њихову помоћ. Кресић има идеју да помогне корисницима да имају своје личне приходе тако што ће, кад се створе услови за то, покренути малу производњу у оквиру Дома.

- Желим да их стимулишем, да започнемо неку нашу производњу амбалаже или нечег сличног. Дефинитивно имамо јаку вољу да све побољшамо. Упоран сам и нећу одустати од тога да заједничким снагама дођемо до резултата, јер сви људи овде заслужују много боље животне услове - сигуран је Кресић.

Поручили су да је пред њима озбиљан период великог посла, са много пројеката који их очекују, од којих су започели конкурисање за уштеду електричне енергије за расвету, као и реконструкцију котларнице. 

М. Рашић

Фото: Б. Рашић

Фото: Б. Рашић

Свакодневна мотивација не изостаје

Чурушки Дом за душевно оболеле има око 200 корисника, укључујући и куће за становање уз подршку. По речима директора и запослених, социјална и здравствена служба добро функционишу, кухиња такође, а посао здравствено-техничког особља, неговатељица и спремачица изузетно је тежак, првенствено зато што је готово немогуће душевно оболелима променити животне навике и устаљен начин понашања. Ипак, приметна је снажна воља и мотивација запослених, а корисници су нас дочекали на капији, с осмехом на лицу.

Најпре смо на клупи затекли средовечни заљубљени пар, а потом и оне млађе, који су искористили сунчан дан за фискултуру у дворишту. Неки од њих имају сталну или привремену дозволу за излазак, према процени стручног тима.

 

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести