Кикинђани шансу за развој виде у сарадњи са комшијама из Румуније

КИКИНДА: Успостављање граничког прелаза Наково-Лунга, већ остварено улагање италијанске компаније „Зопас“ у Кикинди, такође и друге активности које се интензивно одвијају између пограничног подручја Севернобанатског округа и Кикинде са партнерима из Жупаније Тимиш из Румуније, дало је додатну могућност да се осмисли сарадња на пројекту „Мрежа подршке мобилности радне снаге у прекограничном подручју“.
nakovo, Dnevnik/M. Mitrović
Фото: Дневник/М. Митровић

Носилац овог пројекта вредног 170.000 евра је Регионална привредна комора Севернобанатског округа из Кикинде, а партнери на пројекту су Град Кикинда и Трговинско-индустријска аграрна комора Жупаније Тимиш из Темишвара.

У најновијем огласу од 19. јула, фирме из румунске Жупаније Тимиш, огласиле су 1.200 слободних радних места. Наше комшије, наиме, суочене су са мањком радника, док је на подручју Севернобанатског округа око 10.500 незапослених, од којих највише у Кикинди око 4.600. Према речима в.д. директора Регионалне привредне коморе Севернобанатског округа Тибора Хорвата, очекује се да активности на пројекту који траје 14 месеци помогну незапосленима да лакше нађу посао код послодаваца из Румуније, било овде или у овој суседној земљи која је чланица ЕУ. 

- Нешто више од половине средстава одобрених за овај пројекат иде партнеру из Румуније, али у читавој причи врло је битно да је око 80.000 евра намењено за активности код нас. Средства ће се већином употребити за обуке и за сајмове запошљавања, где ће наши људи који траже посао имати могућност да уче румунски језик. Обука је планирана за 60 особа, што ће им дати предност код запошљавања, било да страни или послодавци из Румуније отварају фирме овде, или да наши људи нађу ангажман у пограничном подручју у Румунији, посебно када се обезбеди 24 часовни рад граничног прелаза код Накова. Предвиђено је одржавање Сајма запошљавања у Кикинди у октобру, на који ће доћи послодавци из Румуније, а са друге стране, идуће године ћемо имати Сајам запошљавања у Темишвару уз учешће наших људи – каже Тибор Хорват.

У најновијем огласу румунске службе за запошљавање у Жупанији Тимиш, 300 фирми тражи 1.200 људи за упражњена радна места

Хорват додаје да ће у обуку бити укључене најугроженије категорије младих људи до 30 година којих је међу незапосленима око петине, затим жене и самохране мајке, али ће за учешће сви моћи да конкуришу. Они ће проћи учење румунског језика од 50 часова.

Овај пројекат прекограничне сарадње поред обуке и одржавања два сајма запошљавања предвиђа и отварање два инфо-пулта у Кикинди и Темишвару, који ће пружати информације незапосленима о могућностима за запошљавање у пограничном подручју у Србији и Румунији.

- Ми бисмо више волели да привучемо што више инвеститора, попут „Зопаса“, који има врло леп приступ запосленима, што би верујем пуно допринело економском оснаживању Кикинде. Са друге стране верујем да би Румунима пуно значио долазак квалитетније радне снаге, јер захваљујући томе што су у чланству ЕУ, велики број њихових људи отишао је да ради у развијеније европске земље – каже Саша Танацков, члан Градског већа Кикинде.

Танацков наглашава да овај пројекат има практичну употребу, поготово што се већ годинама предано ради на отварању границе и њеном „размекшавању“, у смислу трансфера радне снаге.

- Ми смо свесни да на подружју Жупаније Тимиш нема довољно радне снаге, да инвеститори који тамо раде већ више деценија, сада се суочавају с тим проблемом, из простог разлога што имају захтеве које више не могу да испуњавају, јер нема ко да ради – указује Саша Танацков. - Ту је шанса Кикинде као најближег највећег места са српске стране границе, јер смо од Темишвара на свега 69 километара, па је могућност да радну снагу која недостаје у тамошњим фабрикама пронађу овде. На самом почетку, 2014. године, ушли смо у ангажовање наших радника у Румунији, међутим, дуго је трајала правна процедура између две државе око признавања радног стажа, пензијско-инвалидског и социјалног осигурања, па смо прешли на други корак, да покушамо довести инвеститоре са румунске стране да погоне отварају овде. То нам је сада и једини циљ, што је добро за српску и румунску страну. За нас је добро јер запошљавамо људе који овде немају посла и отварају се неке нове фабрике, а за румунску страну је добро јер инвеститори, ипак, и даље остају и не одлазе из Румуније, само своје пословне амбиције остварују у непосрендој близини границе у Србији. 

Секретар Секретаријата за управљање инвестицијама у Градској управи Кикинде Станислав Вујчић истиче да пројекат пуно значи за читав регион српског и румунског дела Баната.

- Ако узмемо у обзир да је размена српских фирми из овог дела Баната са комшијским из Румуније око осам посто, онда очекујемо да се значајна сарадња оствари и у размени и флуктацији радне снаге. Циљ нам је да овим пројектом то побољшамо. У Градској управи ћемо оформити инфо-центар који ће служити за пружање информације нашим суграђанима и уопште грађанима Србије за запошљавање у Румунији. Законски оквир имамо, отворен је гранични прелаз и имамо све услове да проток радне снаге између Србије и Румуније почне да се остварује. Интерес је то са обе стране границе, јер смо заједно јачи у привлачењу инвеститора и већег тржишта радне снаге које ће се објединити – каже Станислав Вујчић.

Координаторка пројекта са румунске стране Космина Мирја из Трговинско-индустријске аграрне коморе Жупаније Тимиш из Темишвара.

- Најважнија активност са наше стране је заједничко организовање сајма запошљавања за незапослене људе из Србије који ће имати прилику да упознају послодавце из Румуније, такође да заједно реализујемо оснивање инфо-пункта код нас у Комори где ће два пута дневно људи моћи да добијају конкретне информације о могућности запошљавања и даљем усавршавању за будући радни ангажман. Рецимо, у најновијем огласу Националне службе за запошљавање Жупаније Тимиш, 300 фирми тражи 1.200 људи за упражњена радна места. Углавном су то послови за неквалификовану радну снагу, међутим, има доста фирми које траже висококвалификовану стручну радну снагу са факултетским дипломама – изјавила је Космина Мирја.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести