Младо и старо иде у Гребенац на фашанке

ГРЕБЕНАЦ: Деценијама уназад у време такозваних белих поклада Гребенчани спремају фашанке, по угледу на карневале које су Немци организовали у Белој Цркви од 1911. године па до Другог светског рата. У све то уплетени су и прастари пагански обичаји везани за крај зиме и долазак пролећа.
U Grebencu svake godine pripreme karneval dostojan velikih gradova Foto: Dnevnik.rs
Фото: У Гребенцу сваке године припреме карневал достојан великих градова Фото: Дневник.рс

Поворке маскираних добиле су нову форму, усталио се модел израде алегоријских колица, по коме сваки експонат има неку поруку. Ове године провезло се 13 група, које су се као и ранијих година у својим приказима бавиле актуелним темама и прошлошћу. Најмлађи Гребенчани представили су оловке као симбол писмености, морске сирене и нинyа корњаче, а старији ученици основне школе „Михаел Садовеану“ приказали су операциону салу. Изузетно верно, са великим радом и вољом одрасли су представили Косовски бој, одлазак људи у свемир, породице Кременко и Каменко, као и сцену из филма „Ко то тамо пева“. У припреми и изради експоната учествује Месна заједница Гребенац, а пре свих деца, учитељи и наставници сеоске школе, родитељи и мештани.

Калушари су оно што овај маскембал разликује од осталих у околини Беле Цркве. Група дечака и младића, обучених у традиционалну ношњу са прапорцима на чарапама, обиђе читаво село, уђе у свако двориште и одигра игру којом тера зиму и зле силе. Пре почетка карневалске поворке у центру села они ту игру понављају.

Фото: Карневал у Гребенцу Фото: Дневник.рс

Етнолози са Београдског универзитета који сваке године са студентима обилазе Гребенац у време фашанки, кажу да овај обичај датира из доба Римљана и у ствари представља плес којим терају зиму и означавају долазак пролећа. За становнике осталих села белоцркванске општине фашанке су се завршиле још прошлог уторка сахрањивањем маске, а за Гребенчане тек у суботу, кад се поново организује дефиле експоната и у вечерњим сатима је маскембал у сали КУД „Ђорђе Кожбух“.  Пре поворке експоната, традиционално је у школи одржан симпозијум са темом „Фашанке - карневал код нас и преко границе“.

        В. Х.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести